Článek
Své budoucí směřování si Andrea Bartošková vybrala náhodou. Studovala v Brně na gymnáziu na Lerchově ulici, a o rok výš tam studoval Jiří Kotas. Některým bude známý pod jménem Jiří Včelař Kotas, roku 1992 neúspěšně kandidoval na prezidenta ČSFR, později také do Senátu.
Ten ji navrhnul, ať se přihlásí na archeologii. Připraví ji na zkoušky, slíbil. Povedlo se mu to, Andrea se dostala - a on ne. „Zcela logicky to nevydejchal,“ vzpomínala po letech. Kotas se pak vydal na studia na filozofickou fakultu, dvakrát emigroval do Kanady. V Ottawě v roce 2020 zemřel.
Není jen ženou slavného herce
Andrea je rozená Brňačka a vystudovala archeologii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Pracovala také v archeologickém ústavu ČSAV.
Zaměřovala se na vývoj hradišť a raně středověké kultury. Ráda říká, že s „Barťákem“ se doma o archeologii nebaví, protože ho nezajímá a oboru nerozumí. Sama je však autorkou řady významných odborných publikací, například Budeč 1100 let.
Platí za módní ikonu
Na veřejnosti je známá především jako manželka Jiřího Bartošky, se kterým se pravidelně ukazuje každé léto v Karlových Varech na festivalu.
Módní kritici ji milují, není model, se kterým by šlápla vedle. Ona sama si nechává šperky kupovat výhradně od manžela. A zdá se, že má Bartoška opravdu skvělý vkus.
Společně vychovali dvě děti, dceru Kateřinu a syna Jana, kterému nikdo neřekne jinak než Janek. Živí se také jako herec a je v médiích vidět mnohem častěji než jeho sestra. Kateřina si své soukromí chrání, ale podle všeho by se měla živit jako velmi úspěšná vizážistka v Brně.
Jak se seznámili?
Na JAMU zamířil Jiří Bartoška díky Janě Švandové a Elišce Balzerové. „Do té jejich party, kde byl taky Bolek Polívka, mě přitáhla Švandovka, znali jsme se z Pardubic, byli jsme spolužáci na gymplu. Z fóru se mě tenkrát ptaly, co chci dělat, a protože jsem to pořádně nevěděl, byla šedesátá léta, plánoval jsem si, že po vojně vyjedu někam ven, poslaly za mě přihlášku na herectví. A mně přišlo předvolání na talentovky. Bral jsem to jako šanci ulejt se na dva dny z vojny,“ vzpomínal Bartoška. Švandová v podcastu Rozstřel prozradila, že tehdy hledali na JAMU nějakého studenta z řad mužů, který by se na první pohled líbil. Hned jí napadl kamarád Jiří. A vzhledem k jeho velmi úspěšné kariéře rozhodně nešlápla vedle.
K jeho spolužákům pak patřil Karel Heřmánek i Pavel Zedníček, se kterými si Bartoška užil skvělá studentská léta. A také spolu stáli u zrodu legendárního Divadla Husa na provázku.
V moravské metropoli pak našel Bartoška nejen přátele, ale také svou budoucí ženu. S Bolkem Polívkou si jednou vykračovali po městě, zahlédli dvě krásné dívky a rozhodli se, že je osloví. Jednou z nich byla Stanislava, první manželka Bolka Polívky. Druhou Andrea, se kterou to Bartoškovi vydrželo dodnes.
„Když mě představila, její babička si povzdechla: Kdyby byl aspoň zubař!“ zavzpomínal Jiří. Ale když končila Andrea svá studia na archeologii, dcera Kateřina už byla na světě.
Opora v těžkých chvílích
Jak moc je jejich manželství silné, se znovu ujistili Bartoškovi nedávno, když se Jiřímu vrátila po letech rakovina. Musel opět absolvovat onkologickou léčbu.
Poprvé mu našli rakovinu mízních uzlin v mezihrudí v roce 2014. O jeho zdravotním stavu už vyšlo mnoho spekulací, ale rodina ani on sám bližší informace veřejnosti nesděluje.
Zdroj: echo24.cz, iGlanc.cz, wikipedia.org, iDNES.cz