Článek
První svatbu měli ve skafandrech. Natáčeli spolu totiž v Americe film Mars, a své ano si tam řekli před kamerou. O půl roku později došlo i na tu skutečnou. Psal se rok 2015 a pro herce Tomáše Jeřábka se tím začal psát úplně nový životní příběh. Do té doby žil „na hraně“, vzdoroval každému pravidlu a byl to hotový punkáč.
Život bez pravidel
„Nikdy jsem nebyl pankáč, který by nosil koženou bundu a číro. Já jsem byl pankáč myšlením. Dneska by se tomu řeklo, že jsem línej. Dělal jsem si, co jsem chtěl. A dost často jsem kašlal na společenskej řád, konvence, měl jsem z toho problémy. Rodiče ze mě byli nešťastný, ve škole ze mě byli nešťastný, všichni ze mě byli nešťastný, jenom mně to nevadilo,“ prozradil v jednom z rozhovorů.
V takovém způsobu života si se svou současnou ženou, herečkou Halkou Třešňákovou, báječně rozumí. V mnoha ohledech byla totiž stejná. „Já jsem byla jednu dobu punkerka, v Heidelbergu. Byla jsem pro anarchii a určitý chaos, pro alternativu. To bylo parádní. Byli jsme emigranti z komunistický země a hodně pankáčů tam bylo levicově založených, vysvětlovala jsem jim, že takhle, jak vypadají, by to v komunistické zemi neprošlo. Četli Marxe. A vlastně se s nimi vídám furt a alternativní způsob života mi vyhovuje,“ práskla na sebe.
Seznámili se v roce 2002 v představení VOSTO5, kde měli milostnou scénu. „Chtěli jsme čím dál víc a víc individuální zkoušky. Brali jsme si klíčky od zkušebny a tu scénu, co jsme tam měli spolu, jsme zkoušeli dlouho vždycky,“ vzpomínala Halka.

Tomáš Jeřábek s manželkou na premiéře minisérie Volha
Syndrom staršího rodiče
Herec sám vyprávěl, že byly doby, kdy neměli ani na zaplacení elektřiny. „Jedli jsme brambory se zelím a v jednu chvíli to opravdu dospělo až do fáze, kdy nám doma kvůli neuhrazeným složenkám vypnuli elektřinu. Došlo nám, že i když to období bylo neuvěřitelně osvobozující a byli jsme pány svého času, budeme si asi muset sehnat nějakou lépe placenou práci,“ vzpomínal. K finanční stabilitě mu pomohla také role zlého bankéře v reklamě na banku. Dlouho trvalo, než pak překročil jeho stín.
Zodpovědnost v partnerech, kteří rádi porušují pravidla, probudilo narození jejich společného vytouženého syna Tea. Pro Halku to nebylo poprvé, co skočila do mateřské role. Z předchozího vztahu měla syna Alana Blattného, kterého porodila v 17 letech. Druhý potomek se jí narodil, když jí bylo 46 let, Tomášovi bylo tehdy 44 let. A tak dnes říká, že měli od začátku syndrom staršího rodiče.
To znamená, že hlavně rozmazlují - přesně tak, jak to dělávají babičky. „Měl bych být víc důslednej, ale udělám, co mu na očích uvidím,“ prozradil. Jeho žena o něm ale v rozhovorech ráda říká, že jako táta je naprosto báječný.
Utíkal od rodiny
Jeřábek však sám přiznává, že příchod dítěte ho změnil. Ačkoliv to pro něj byla změna zpočátku nepříjemná. „Žena to se mnou měla těžké, to uznávám. Teď v létě se to po těch dvou letech zlomilo a doufám, že jsem pochopil, co to vyžaduje a potřebuje, a začíná to klapat dobře. Snad už jsem za vodou. Mám obrovskou radost,“ řekl v rozhovoru z roku 2020.
„Byl to stres. Ta máma cítí, že se něco děje, já jsem byl pořád ve stresu, že něco prošvihnu. Kvůli tomu jsem i občas zdrhal od těch povinností. Měl jsem strach, jestli to zvládnu,“ byl upřímný. Bál se být se synem sám, trvalo, než mu porozuměl. Dnes jsou z nich báječní parťáci, Jeřábkovi se v kariéře daří jako nikdy předtím a ani s Halkou nikdy neměli, jak je známo, problémy. A pokud je snad někdy zastihla nějaká ta krize, nechali si ji pro sebe - a zdá se, že ji také hravě překonali. Jako by pro sebe byli stvoření celý život.
Zdroj: iDNES.cz, Prima ŽENY, expres.cz