Článek
Oba vystudovali, začali učit v severozápadních Čechách, nejdřív v Měcholupech, poté v Žatci. Krátce na to Zdeněk Svěrák začal věnovat filmu a divadlu, jeho žena Božena ale u oboru zůstala. Tvoří nerozlučnou dvojici už mnoho let, a dokonce všechno, co Svěrák napíše, dává nejdřív přečíst své ženě. I oni ale museli překonat životní překážky. Například, když se v padesáti letech zamiloval do herecké kolegyně Ivony Krajčovičové a přemýšlel, že odejde od rodiny.
Překonali životní překážky
„Tam se stala taková věc, se Svěrákem jsme měli společnou lásku, slovenskou herečku Ivonu Krajčovičovou. Stali jsme se soky v lásce. Příznivá karta padla nakonec na mě a myslím si, že to těžce nesl, mužská ješitnost, no… Ivona mi dokonce říkala, že jí nabízel, že se rozvede, to byla obrovská láska,“ řekl Vít Olmer, režisér filmu Jako jed z roku 1985.
Ačkoliv to podle Olmera nebyla jednoduchá situace, a manželka Svěráka si pak dokonce nepřála, aby spolu hráli, manželé vše ustáli a nezlomilo je to. Manželka mu odpustila a od té doby už žádnou krizi řešit nemuseli, alespoň co je známo. Vzali se v roce 1957.
Kdo je Božena Svěráková?
Žena, kterou Svěrák často označuje za svoji hrdinku, celý život strávila jako učitelka českého jazyka a dějepisu. Má velký podíl na tom, že se z jejího manžele, který byl původně učitel, stal umělec, který má dnes mnoho ocenění, a je známý u nás i ve světě.
„Představte si, že jste v Žatci a máte dvě děti. A manžel se rozhodne, že půjde do Prahy. To ji čekalo. I když jsem každý víkend jezdil do Žatce, ale bylo to od ní hrdinství. A já jsem jí dodneška vděčný, že tenkrát řekla: Jdi, vrátit se můžeš vždycky,“ složil hold své ženě.
Český Steven Spielberg
Vychovali dvě děti, dceru Hanu Jelínkovou, která se živí jako spisovatelka, překladatelka a pedagožka, také syna Jana Svěráka, který se proslavil jako úspěšný režisér. Říká se o něm, že je to český Steven Spielberg. Stojí za takovými počiny, jako jsou například filmy Tři bratři, Po strništi bos, Betlémské světlo neboVratné lahve. Také natočil film Kolja, který je vůbec prvním, který získal prvního českého Oscara za cizojazyčný film v roce 1996 nebo slavnou Obecnou školou.
Slavná umělecká rodina přitom nemá dlouhé kořeny - Zdeňkův tatínek pracoval v rozvodných energetických závodech na pražském Bohdalci, jeho maminka Růžena byla celý život v domácnosti. Manžel si zakládal na tom, že dokáže vydělat tolik finančních prostředků, aby uživil celou rodinu.
Ustáli mediální bouře
Pro manželku Boženu nebylo vždy jednoduché mít vedle sebe tak slavného muže, často se kvůli své tvorbě dostal k soudu. Například v roce 2004, kdy obchodní řetězec Bauhas použil jako reklamní slogan slovní spojení „upeč třeba zeď“. Podle Svěráka byl text inspirován písní Dělání, která se poprvé objevila v pohádce Princové jsou na draka. Soudní spor trval několik let, ale nakonec dal soud Svěrákovi za pravdu a přiznal mu nejen omluvu, ale také odškodnění ve výši 200 tisíc korun.
Před mimořádnými volbami v roce 2013 pak požili uskupení Hlavu vzhůru, které vedla Jana Bobošíková, hymnu, ve které se objevil rým „Metelesku blesku, pojďme pomoct Česku“. První část rýmu byla slovním spojením, které se objevilo ve filmu Marečku, podejte mi pero!. Nejdřív uskupení tvrdilo, že jde o zaklínadlo, které se používá na Moravě, pak, že jde o výraz z estonštiny. Věc u soudu nakonec neskončila, ačkoliv žádný z těchto dvou původů se nepotvrdil. Politické uskupení poslalo totiž jako omluvu na účet Centra Paraple částku 30 tisíc korun českých. Ten je s centrem pevně spjatý, v roce 1994 ho pomáhal budovat. Pomáhají lidem s poškozením míchy.
Stal se obětí fake news
Nejtěžší bouře ho však ještě čekala. Na Facebooku se tehdy šířila falešná zpráva, že v pauzách při natáčení oblíbených dětských pořadů Svěrák děti zneužíval. Svěrák podal trestní stíhání na neznámého pachatele. Legendárního textaře tehdy pomluva šokovala, protože se celý život tvorbě pro děti věnoval. Nepomohla však ani policie.„Mě to porazilo jenom jednou, a to když na Facebooku zničehonic vyšel takový padělek, ale důkladně provedený odborníky, který mě označil za pedofila. To bylo tak hrozný!“ řekl v pořadu Studio N.
„Byly tam falešné rozhovory s dětmi, které jsem měl obtěžovat. A to mě zasáhlo tolik, protože skoro všechno, co jsem udělal, je o dětech nebo pro děti. A to všechno diskvalifikovalo to moje úsilí, protože jsem prý pedofil a všechno dělám proto, abych je zneužíval,“ dodal.
„Bolelo mě z toho srdce a nevěděl jsem, co s tím. Tak jsem šel na policii, kde mi řekli, že nebude problém pachatele vypátrat. Jenže po měsíci mi sdělili, že soud tento případ neuznal za hodný dalšího šetření, na což by se musely vynaložit peníze. Od té doby jsem na Facebook už nikdy nevkročil,“ zakončil.
Zdroj: Prima ženy, Dotyk.cz, ČSFD, iDNES.cz, kniha Génius Zdeněk Svěrák, ISBN 978-80-904214-4-8