Hlavní obsah
Lidé a společnost

Boris Rösner byl politicky nežádoucí. Rodinná kletba ho pronásledovala až do smrti

Foto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0/J. Broukal

Všechno ve svém životě dělal na sto procent

V žilách mu kolovala modrá krev, od předků ale také zdědil strašlivé prokletí. Borise Rösnera rodinná kletba pronásledovala celý život, i když vždy platit za gentlemana a lamače ženských srdcí.

Článek

Jako na rytíře, který nikdy neváhal bránit slabší, na Borise Rösnera vzpomínala jeho kolegyně, herečka Hana Igonda Ševčíková. Možná se měl narodit v jiné době, třeba v 17. století, kdy se jeho předek Sixtus von Rösner zamiloval do mladičké ženy. Nebyl v tom ale sám, stejné city choval i jeho švagr a pánové se to jali řešit soubojem. Sixtus sice soka přemohl a zabil, jeho podváděná žena však proklela nejen Sixta, ale i jeho potomky. Nikdo se tak neměl dožít vyššího věku, než její manžel - tedy 55 let.

Na jedno oko neviděl

Boris Rösner této kletbě věřil. Důkazem pro něj byla skutečnost, že jeho maminka zemřela v 53 letech, tatínkovi bylo ještě o čtyři roky méně. Proto tušil, že ani on nebude žít o moc déle. Na malér měl zaděláno už jako kluk, když mu do oka vlétl střep z prasklé žárovky. Operace nepřipadala v úvahu, Rösner tak na oko už nikdy neviděl, navíc trpěl velkými bolestmi hlavy. Nakonec se však „kletba“ přeci jen vyplnila, herec s rakovinou plic sice bojoval velmi statečně, byla ale nad jeho síly. Slavný herecký bard zemřel v pětapadesáti letech.

Měl milenky, třeba Asterovou

Rösner byl čestný, hrdý muž, který nikdy neuhnul. Tak o něm mluvili jeho přátelé i kolegové. Přitom se hercem málem vůbec nestal. Toužil po studiu medicíny, jenže měl špatný kádrový profil. Jeho matka totiž byla pro soudruhy trnem v oku, nakonec ji nechali vyhodit z chebského divadla. Trpěl tím i její syn, navíc odmítl vsotupit do KSČ. Vysněnou školu tak dělat nemohl, proto se přihlásil na DAMU. Pro český film a divadlo báječný krok. Mimochodem, jeho rodiče očekávali, že se narodí holčička a měli vybrané jméno Doris. Boris byla pak zkrátka „nejblíž“.

Na DAMU se budoucí velikán seznámil se sympatickou Alicí, kteoru si později vzal. Žili spolu v Liberci a narodila se jim dcera Gabriela. Pro Rösnera byla vším a sám sebe neustále přesvědčoval, že právě on je posledním nositelem rodinného prokletí a jeho holčičce se nic špatného určitě nestane. Přesto, že rodinu zbožňoval, manželku často podváděl, například s Jitkou Asterovou, za kterou chodil po představení do šatny.

Dočkal se vysněné role

Rösner s oblibou tvrdil, že herec musí na jevišti chcípnout. Do všeho šel naplno, chtěl být vždy dokonalý. A nutno říct, že se mu to v drtivé většině případů povedlo. Razil teorii, že herec se musí do herečky na place zamilovat, aby dokázal předvést nejlepší výkon a aby mezi nimi klapala opravdová chemie. Hluboký cit choval například k Janě Preissové, když spolu účinkovali v Národním divadle. Přesto, že z nich doslova stříkaly city, nepřestali si nikdy vykat a jejich vztah zůstal navždy platonický.

Jeho vysněnou rolí byl Cyrano z Bergeracu. Snad proto, že se v něm viděl - romantický muž, který vyhledává souboje a krásné ženy. Dočkal se v Divadle pod Palmovkou a předváděl výkon, ze kterého naskakovala husí kůže. V té době se však začaly objevovat zdravotní problémy, kterým napřed nepřikládal váhu. Diagnóza zněla nekompromisně, rakovina plic se pro něj nakonec stala osudnou. Zemřel 31. května 2006 v Kladně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz