Hlavní obsah
Lidé a společnost

Josef Laufer měl nabídku od Sinatry, komunisté mu to zatrhli. Za doutníky utratil jmění

Foto: NextFoto (koupená licence)

Josef Laufer měl talent na jazyky, plynně hovořil například německy, anglicky, francouzsky či španělsky

Jen málo lidí o sobě mohlo říkat, že jsou tak všestrannými umělci, jako Josef Laufer. Měl talent na tanec, herectví, díky svému hlasu byl skvělý moderátor. Nebýt komunistů, mohl dokázat ještě víc.

Článek

Josef Laufer do hereckého nebe odešel náhle. Když si doslova odskočil z Divadla Broadway na plánovanou operaci srdeční chlopně, nikoho ani nenapadlo, že už by se nemusel vrátit. Zkoušel totiž zrovna muzikál, měl být za pár dní zase ve formě. Jenomže osud to naplánoval jinak. Během zákroku prodělal zástavu srdce a ve vegetativním stavu zůstal ležet v nemocnici. Jeho rodina i přátelé věřili, že je to jen dočasné a zase se probere. Bohužel se tak nestalo. Po čtyřech letech v umělém spánku zemřel (20. dubna 2024). Nedozvěděl se tak ani to, že o dva roky dříve zemřela jeho zbožňovaná manželka.

Dceři předal talent na jazyky

S Irenou Greifovou byl Josef Laufer od konce šedesátých let minulého století, měli spolu dceru Ester Lauferovou. Umělec však vychovával i syna své partnerky z předchozího vztahu. A mezi Ester a Karlem Greifem nedělal žádné rozdíly, vychovával ho jako vlastního. Herec a zpěvák se dočkal i vnuka. Pro Matyáše Greifa byl dědeček vzorem a dá se říct, že i idolem. Také on se nakonec vydal na uměleckou dráhu. Ester si nakonec zvolila jinou životní dráhu, pracovala v diplomatických službách. Působila třeba v Afghánistánu coby zmocněnkyně resortu zahraničí.

Ester měla po tatínkovi talent na jazyky. Málokdo dnes ví, že se Josef Laufer v mládí chvíli živil jako překladatel. Plynně mluvil několika světovými jazyky, mimo jiné angličtinou, němčinou či francouzštinou. I díky tomu mohla coby umělec působit prakticky kdekoli na světě. Nebýt komunistické totality v Československu, kdo ví, kam by ho osud zavál a co všechno by dokázal. Soudruzi mu však, stejně jako mnoha dalším velikánům, úspěch nepřáli.

Soudruzi byli proti

O talentu Josefa Laufera se vědělo i za hranicemi socialistického Československa. V sedmdesátých letech dokonce přišla nabídka od samotného Franka Sinatry. Chtěl, aby s ním Laufer vystupoval na Broadwayi. Tehdejší náměstek Pagokoncertu, který rozhodoval o tom, zda tuzemští umělci smí či nesmí vystupovat za hranicemi, Lauferovu velkou šanci smetl ze stolu. Nutno říct, že herec a zpěvák si to vynahradil po roce 1989, kdy se stal režisérem Velké broadwayské show a několik let s ní jezdil po celé Evropě.

Laufer byl také milovníkem doutníků. Sám se smíchem říkal, že kdyby si za peníze, které za ně utratil koupil něco jiného, mohl mít dvě parádní vily. V posledních letech před osudnou operací už však nekouřil. Doutníky ale měl v ústech stále, patřily k jeho image „tvrdého“ chlápka.

Stačilo ale málo a Laufer se k umění vůbec nedostal. Vyučil se totiž ve vrchlabské Tesle a začal pracovat v pražském výzkumném ústavu vakuové techniky. Během vojny se však dostal k ochotníkům, režíroval několik her. A po návratu ze „zeleného“ už si domluvil hostování v divadle ABC, poté se dostal na DAMU. Samozřejmě se dostal i k filmu, kdo by si nevzpomněl třeba na legendárního kytaristu ze Starců na chmelu. Stranou nesmí zůstat ani Leo Kohn z Troškových Kameňáků a další role.

Komunisté jim návrat do Londýna zakázali

Josef Laufer byl hodně temperamentní, ostatně měl po kom. Jeho maminkou totiž byla španělská zdravotní sestřička Edelmíře Ródrigéz-Montanéz. Jeho otec Maxmilián se s ní potkal v době, kdy působil jako lékař ve španělské občanské válce. Zamilovali se, brali se přímo v nemocnici. Jenže Lauferova maminka byla už v pokročilém stádiu těhotenství, kdy byla odvezena do francouzského internačního tábora. Se svým manželem se nakonec našli. A Josef Laufer se nakonec narodil v místě, které by mu hádal asi málokdo - v městečku Saint Pierre de Sables v Bretani.

Celá rodina se nakonec dostala do Londýna, kde přišel na svět Allan Laufer. Maxmilián ale toužil po návratu do Čech, chtěl se potkat s příbuznými. Po válce se tak rodina opět stěhovala, jenže brzy zjistili, že všichni příbuzní zahynuli v koncentračních táborech. Návrat do Londýna se však nekonal, komunisté jim to nedovolili. Do svobodného světa se dostal pouze Allan v roce 1968.

Kaňkou v životopise Josefa Laufera je jeho pravděpodobná spolupráce s StB pod krycím jménem Vostrý. Podle všeho spolupracoval dobrovolně, jeho spis někdo včas skartoval. Také podepsal antichartu. Sám ale tvrdil, že byl obětí komunistů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz