Článek
Jedna člověk se ve facebookové skupině „Fyzika je zábava“ zcela vážně zeptal: „Během cestování letadlem, které letí ve výšce 9 144 metrů, máme pocit, jako bychom seděli nehybně (bez pohybu). Jak to, když letadlo letí rychlostí 700 kilometrů za hodinu?“
Síla vs. setrvačnost
Krátká a jednoduchá odpověď je, že cítíte sílu pouze tehdy, když je na vás síla aplikována. Což se tedy děje pouze při akceleraci, kdy motory letadla ženou letadlo dopředu. Zkrátka při zrychlování cítíte tlak přes sedadlo. Když však dosáhnete cestovní rychlosti, síla na vás nepůsobí. Nacházíte se ve stavu setrvačnosti.
A protože letadlo zůstává na stejné rychlosti, dostanete se do stavu setrvačnosti, pokud na vás něco nepůsobí tedy například zrychlení nebo zpomalení stroje.
Pokračovali byste dopředu
Snadný způsob, jak o tom přemýšlet, je představit si, co by se stalo, kdyby se letadlo náhle zastavilo. Samozřejmě s tím, že jste ignorovali příkazy letušky a nepřipoutali jste se. Tedy, víte, co by se dělo? Odpověď zní, že byste pokračovali v cestě vpřed, na kterou jste byli nastaveni, dokud vás něco nezarazí (například sedadlo před vámi).
Pokud by se rozhoupali doleva nebo doprava, samozřejmě byste cítili odstředivou sílu, což je však jen málo reálné. Nicméně to ale nyní nekomplikujme.
Je dobře, že cítíme pouze zrychlení
Každopádně pokud byste měli cítit rychlost jako takovou, bylo by to opravdu, ale opravdu hodně divné. A asi ne úplně pohodlně. Vždyť si vezměte, že například auto jede rychlostí maximálně 130 kilometrů za hodinu (pokud se držíme předepsané rychlosti na dálnici).
Jenže třeba planeta Země obíhá kolem Slunce rychlostí 107 000 kilometrů za hodinu a Slunce se řítí galaxií rychlostí 828 000 kilometrů za hodinu. Řekněme, že je dobře, že cítíme pouze zrychlení.
Zdroj: IFL Science