Článek
Malí čtenáři tak na stránkách Abecedy rostlin nejen že prozkoumají českou abecedu, ale dozvědí se i něco o botanice. Texty rýmovaček doplňují krásné ilustrace Anny Dirnerové, kterým dominuje především zelená barva. Jak by to člověk také v knize i rostlinách čekal.
Abeceda rostlin mi připomíná knihu z mého dětství Moje abeceda od Josefa Lady, kde byly také ke každému písmenu doplňkové básně, takže to je takový návrat do dětství. Tuto knihu tak určitě ocení i rodiče a prarodiče malých dětí. Abeceda rostlin ovšem není staromilská. Obsahuje narážky na současný moderní svět a děti v ní najdou třeba odkazy na Harryho Pottera, což jim i jejich rodičům určitě vykouzlí úsměv na tváři.
Složitost češtiny zapříčinila, že ne ke všem písmenům naší abecedy autorka dokázala najít rostliny s daným počátečním písmenem. Někde si vypomohla latinským názvem, někde si kytičku vymyslela, ale k tomu se přiznává a nabádá děti, aby ty vymyšlené odhalily.
Abeceda rostlin potěší zejména malé čtenáře, kteří se učí číst, ale zároveň jejich rodiče, protože dětem krom znalosti abecedy rozšíří i povědomí o kytičkách a jejich vzhledu. Na konci publikace nechybí ani otázky k četbě a také různé úkoly či osmisměrka. Kromě Abecedy rostlin si od autorky můžete ještě pořídit i Abecedu zvířátek a Abecedu jídla. Procvičování písmenek s vaším čerstvým školákem tak může být delší.
PŘEČTETE SI TO, POKUD: je vám mezi pěti až deseti lety a učíte se či procvičujete čtení. Nebo takové dítě máte doma.
NEČTĚTE TO, POKUD: je vám víc jak deset a nezajímá vás botanika.
Děkuji nakladatelství za poskytnutí knihy k recenzi.
STAŇKOVÁ, Vladimíra. Abeceda rostlin. Ilustroval Anna DIRNEROVÁ. Drobek. Praha: Dobrovský, 2023. ISBN 978-80-277-2248-8.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.