Článek
Poklidné dny studia na VŠE Pavlovi naruší revoluční události roku 1989, do kterých se zapojí. Změna režimu mu umožní pátrat po rodinné historii a také po historii zlínské Baťovy továrny. Do té ve třicátých letech nastupuje mladíček Tomáš, který chce dobít svět a také srdce své vyvolené Anežky. Jenomže přichází válka, a nakonec i komunistický převrat. Zdánlivě nesouvisející osudy tří postav se nakonec spojí do jedné dějové linky.
Kniha zlínského autora Hynka Čapky vás přesvědčí o dvou věcech. Tou první je, že autor umí velmi dobře psát. Tou druhou je, že opravdu miluje Zlín a jeho historii. Dějiny Zlína a zejména jeho bouřlivý vývoj ve dvacátých a třicátých letech minulého století jsou velmi vděčný námět. Je až s podivem, že se mu mnoho spisovatelů v beletrii příliš nevěnovalo. V této knize je rozvoj Zlína a Baťů popsán velmi nenásilnou a čtivou formou. Čtenáři se dozví perličky z fungování Baťovy školy práce, jak to probíhalo u továrního kruhu či o počátcích marketingu v Čechách.
Druhá časová rovina zase popisuje sametovou revoluci očima studenta, který byl přímo u toho. Zároveň si i přečteme o změnách, které pád socialismu na vysoké školy přinesl a jak rychle se musely adaptovat na změny. Neviditelnými kořeny ale celou dobu jako strašák prostupuje děsivý nástup komunismu, který měl pro Tomáše s Anežkou zničující důsledky a také měl vliv i na Pavlův osud.
Autor své čtenáře nutí být neustále ve střehu, protože svůj román rozdělil do několika časových rovin. Ocitáme se tu na konci let čtyřicátých, abychom o stránku dále podporovali generální stávku v listopadu 1989. Příběhy má autor skvěle rozmyšleny a ke konci jednotlivé hlavní postavy umně svede dohromady. Všichni tři hlavní hrdinové trpí v knize tím, že jim chybí jejich místo v životě. Byli o ně násilně připraveni a chtějí ho opět najít a vyrovnat se s minulostí.
Klobouk dolů před tím, jak skvěle má Hynek Čapka svou knihu vyrešeršovanou. Neviditelné kořeny podle mě mají pouze jednu slabost, a tou je až příliš krásné vyústění příběhu. Ale po tom, co jste s postavami protrpěli, jim tu trochu cukrkandlu v závěru opravdu přejete.
Pokud vás zajímá historie Zlínského kraje, baťovské továrny či transformace společnosti po roce 1989, určitě po této knize sáhněte. Je skvělým popisem toho, jak krásné, moderní a bohaté město uprostřed Evropy dokázala jedna rodina vydupat doslova ze země a jak ho čtyřicet let nadvlády jedné strany téměř zničilo.
PŘEČTETE SI TO, POKUD: máte rádi příběhy, které se odehrávají ve vícero časových rovinách a zajímá vás historie.
NEČTĚTE TO, POKUD: vám vadí knihy o Sametové revoluci a škodlivosti komunismu.
ČAPKA, Hynek. Neviditelné kořeny. Kniha Zlin, 2023. ISBN 978-80-7662-458-0.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.