Hlavní obsah
Knihy a literatura

Sestry z Berlína popisují nelehký život Němců po druhé světové válce

Foto: Terka od kafe, knihy a koláčku

Obálka knihy Sestry z Berlína

Brigitte Riebe ve své románové kronice zavádí čtenáře do Berlína poválečných let, kde rozehrává nelehké osudy tří sester ve snaze o přežití a znovuvzkříšení rodinného podniku.

Článek

Na konci druhé světové války se obchod rodiny Thalheim nachází doslova v troskách. Sestry Rike, Silvie a Flori musí bojovat o své přežití a snaží se opět na nohy postavit rodinné podnikání. Jenže doba a události jim nepřejí. Každá je úplně jiná a chce něco jiného. Podaří se jim přežít, urvat pro sebe kousek štěstí a najít otce a bratra, kteří se pohřešují?

Brigitte Riebe si pro svůj román Sestry z Berlína, který má ještě tři další pokračování, zvolila velmi zajímavé téma - budování Německa po druhé světové válce. Je to rozhodně informačně přínosné a velmi čtivé čtení. Autorka ho má velmi dopodrobna vyzdrojované. Na konci knihy nechybí ani časová osa s těmi nejdůležitějšími událostmi. Jenže při čtení románu se člověk občas nemůže ubránit pocitu, že vše klouže jen tak po povrchu, chybí mu hloubka. Některé události a záležitosti jsou popsány velmi zběžně a čtenář by se chtěl dozvědět něco víc. Možná je to ale dáno tím, že román byl psán pro německé čtenáře, kteří mají vhled do tehdejších berlínských událostí a Čech je nezná tak dopodrobna. Což je podle mě škoda.

I postavy sester mi moc nepřirostly k srdci. Mají mezi sebou dynamiku, která vůbec není osvětlena, nebo jen zběžně v nějaké poznámce. To samé se dá říct o rodinných událostech, které knize předcházely. Z náznaků jde poznat, že byly převratné, ale čtenář se o nich dozví minimum. Budeme doufat, že je autorka prozradí alespoň v dalších dílech.

Na druhou stranu má spisovatelka skvěle vykreslené své charaktery. Jde to poznat obzvláště u hlavní hrdinky Rike a jejího otce, které staví do protikladu. Ukazuje na nich poválečnou změnu, která se musela udát, aby se z poníženého národa vzpomínajícího na zašlou slávu, což skvěle znázorňuje otec, dokázal vzkřísit stát, který pomáhá určovat světové dění, protože jako Rike hledá příležitosti.

První díl Sester z Berlína sleduje události mezi lety 1945 až 1951. Další, neméně bouřlivé roky pak spisovatelka popisuje v pokračováních. Ač mám ke knize nějaké výhrady, nemůžu jí upřít, že se jedná o řemeslně velmi povedené dílo, které osvětluje pro mě dosud trochu utajené dění a ráda si přečtu, jak to se sestrami a celým Berlínem bylo dál. Knihu doporučuji, hlavně těm, kteří si chtějí rozšířit povědomí o poválečných událostech v Německu.

PŘEČTĚTE SI TO, POKUD: vás zajímají poválečné osudy a útrapy Berlíňanů.

NEČTĚTE TO, POKUD: se chcete dozvědět zevrubně, jaké to tehdy bylo. Jedná se totiž o román, a ne o naučnou literaturu.

RIEBE, Brigitte. Sestry z Berlína. Kniha první, Nové začátky. Praha: Prostor, 2024. ISBN 978-80-7260-602-3.

Děkuji knihkupectví Kosmas.cz za zaslání knihy k recenzi.

Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz