Článek
Veronice Kořínkové vážně onemocněl manžel a musel do nemocnice. Ona se tak z ničeho nic ocitla sama na výchovu dvou malých chlapců. Jenže jak se k jejich výchově postavit, aby z nich vyrostli dobří lidé? Napadlo ji, že se zeptá těch, o kterých si myslí, že se jejich výchova povedla. Oslovila jich celkem devět a zjišťovala, co formovalo jejich osobnosti. Manžel se uzdravil a rozhovory s mužskými vzory dostaly další rozměr - vznikla kniha Jak vychovat chlapce, která pomáhá nejen rodičům, ale i pacientům. Veškerý výtěžek z jejího prodeje totiž autorka věnuje Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.
Spisovatelka pro svou knihu s podtitulem Portréty inspirativních mužů vyzpovídala Jana Sokola, Pavla Pafka, Karla Schwarzenberga, Jiřího Drahoše, Arnošta Goldflama, Michala Horáčka, Michaela Kocába a Tomáše Sedláčka. Už podle vybraných mužů se dá poznat, k jakému vidění světa Kořínková inklinuje a Jak vychovat chlapce si tak spíše užijí lidé se stejným světonázorem. Jedná se o velmi laskavou knihu rozhovorů, která se ovšem nebojí místy ani zabrousit do negativních a těžkých témat.
U zpovídaných osobností se dozvídáme informace o jejich dětství, dospívání, kořenech. Zjistíme, kdo je krom rodičů a prarodičů dále formoval, ke kterému svému učiteli měli nejblíž či kdo další kromě předků a kantorů je v jejich vyrůstání a zrání ovlivňoval. Část rozhovoru je také věnována tomu, jak oni sami pojali výchovu svých dětí a vnuků. Velkou zajímavostí pro mě byl fakt, že řada z nich klade velký důraz i na víru, která podle nich měla velký dopad na formování jejich charakteru. Dalším důležitým aspektem v jejich dětství byla u řady z nich také rodinná soudržnost. Rozhovory jdou do hloubky a čtenář nemá pocit, že by se potřeboval ještě na něco doptávat. Ovšem doporučuji dávkovat například jeden rozhovor denně, ať se vám zpovídaní v průběhu čtení nezačnou plést.
Na konci každého oddílu je pár řádků o respondentovi, které sepsali jejich kolegové, přátelé či známí. Čtenář tak může zjistit, jak daný muž působí na své blízké okolí a leckdy si i poupraví obraz, který o něm ve své hlavě má. Rozhovory doplňují netradiční portréty zpovídaných, které vyfotil ten, kvůli kterému vlastně kniha vznikla – Pavel Kořínek. Musím říct, že ji ještě pozvedají a určitě by se vyjímaly i v nějaké galerii.
Ač je zpovídáno celkem devět mužů, opakují se pouze některé otázky, takže je kniha v každé své části jiná. A také každý rozhovor čtenáře osloví jinak. Mě nejvíc zaujaly části s Arnoštem Goldflamem a Michalem Horáčkem, ale zřejmě je to proto, že ke zmíněným pánům mám myšlenkově nejblíže. Každému čtenáři se tak bude více líbit jiný rozhovor. Všechny ho ovšem donutí k zamyšlení, protože každý obsahuje řadu zajímavých a hlubokých myšlenek.
Mám malého syna, proto jsem tuto publikaci uvítala a chtěla jsem nechat inspirovat. Rozhodně jsem se dozvěděla, že vychovat slušného muže, který se za sebe nemusí stydět a uspěje, je velká alchymie. Jako rodiče k jejímu zdaru můžeme přispět hlavně tím, že svým dětem budeme pozitivními vzory, protože z toho si zpovídaní pánové brali nejvíce. Mám i dceru, takže doufám, že bude následovat ještě druhý díl s názvem Jak vychovat dívku. Myslím, že nebudu jediná, která by ho ocenila.
Jak vychovat chlapce doporučuji jak všem rodičům malých dětí, tak i fanouškům pánů, kteří do knihy poskytli rozhovor. Určitě se na stránkách knihy dozví nejednu zajímavost, která je překvapí.
PŘEČTĚTE SI TO, POKUD: máte doma dítě a chcete se dozvědět něco o tom, jak vychovávali děti generace před námi. Nebo pokud vás zajímá dětství zpovídaných osobností.
NEČTĚTE TO, POKUD: máte vnitřní odpor ke zpovídaným mužům.
Děkuji nakladatelství a autorce za zaslání knihy k recenzi.
KOŘÍNKOVÁ, Veronika. Jak vychovat chlapce: portréty inspirativních mužů. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4442-0.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.