Článek
Podle nového výzkumu byl hlavní příčinou dlouhodobého globálního oteplování, který vedl k nejkatastrofálnějšímu vymírání v historii Země, úpadek tropických lesů.
Permsko-triasové masové vymírání, někdy označované jako „Velké vymírání“, se odehrálo přibližně před 252 miliony lety. Vedlo k masivní ztrátě nejen mořských druhů, ale také k významnému poklesu suchozemských rostlin a živočichů.
Tato událost byla přičítána intenzivnímu globálnímu oteplování vyvolanému obdobím sopečné činnosti na Sibiři, známým jako Sibiřské pasti, ale vědci nebyli schopni přesně určit, proč superskleníkové podmínky přetrvávaly ještě dalších asi pět milionů let poté.
Tým mezinárodních vědců vedený univerzitou v Leedsu v tiskové zprávě publikované v EurekAlert uvádí, že ve spolupráci s čínskou univerzitou geověd ve Wu-chanu shromáždili nová data, která podporují teorii, že zánik tropických lesů a jejich pomalá obnova omezují sekvestraci uhlíku, tedy přirozený proces, při kterém je oxid uhličitý odstraňovaný z atmosféry a zadržovaný v rostlinách, půdě nebo minerálech.
Jejich výsledky, které byly publikované v časopise Nature Communications, ukazují, že úbytek vegetace během této události vedl k výraznému snížení úrovně sekvestrace uhlíku, což mělo za následek prodloužené období s vysokými hladinami CO2.
Je důležité, že se jedná o jedinou událost s vysokou teplotou v historii Země, při které se biosféra tropického lesa zhroutila, což podnítilo původní vědeckou hypotézu. Nyní mají vědci také data, analýzy a simulace, které ji podporují.