Článek
Data byla pořízená pomocí přístroje MUSE (Multi-Unit Spectroscopic Explorer ), který je součástí dalekohledu VLT.
Jde o úplně první vizuální důkaz, že hvězda zanikla dvojitou detonací. Studiem staletých pozůstatků supernovy SNR 0509-67.5 pomocí dalekohledu VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře astronomové objevili vzorce, které potvrzují, že tato hvězda prodělala dva explozivní výbuchy. Tento objev ukazuje některé z nejdůležitějších explozí ve vesmíru v novém světle.
Většina supernov vzniká explozivním zánikem hmotných hvězd, ale jeden důležitý druh pochází z nenápadného zdroje. Bílí trpaslíci, malá, neaktivní jádra zbývající poté, co hvězdy jako naše Slunce spálí své jaderné palivo, mohou produkovat to, co astronomové nazývají supernovou typu Ia.
Supernovy typu Ia jsou klíčové pro naše chápání vesmíru. Chovají se velmi konzistentně a jejich předvídatelná jasnost, bez ohledu na to, jak daleko jsou, pomáhá astronomům měřit vzdálenosti ve vesmíru. Jako kosmického metru s jejich pomocí astronomové objevili zrychlující se rozpínání vesmíru, což byl objev, který v roce 2011 získal Nobelovu cenu za fyziku. Studium toho, jak tyto hvězdy explodují, nám pomáhá pochopit, proč mají tak předvídatelnou jasnost.

Umělecká představa, která ilustruje zbytek supernovy SNR 0509-67.5. Pozorování z dalekohledu ESO/ VLT ukazují, že se jedná o rozpínající se pozůstatky hvězdy, která zemřela dvojitou detonací před stovkami let.

Na obrázku vidíme polohu na obloze zbytku supernovy SNR 0509-67.5. Nachází se 160 000 světelných let daleko ve Velkém Magellanově mračnu, malé galaxii obíhající kolem naší Mléčné dráhy. Vložený obrázek ukazuje pozorování pomocí dalekohledu ESO/ VLT. Hlavní snímek ukazuje hlavní dalekohled VLT použitý při těchto pozorováních.