Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Mořský chameleon? Modrý žralok zřejmě může měnit barvu

Foto: Mark Conlin/NMFS (NOOA) přes Wikimedia

Žralok modrý (Prionace glauca), vyfocený americkou společností NOOA u pobřeží jižní Kalifornie.

Kdyby se pohybovali v místech, které jsou bohaté na barvy, možná by vypadali úplně jinak. Nicméně jejich schopnost pro strukturální barvení je nástroj, který by se dal v moři využít úplně jinak. Dynamická modrá kamufláž by se určitě hodila.

Článek

Modrá barva je v živočišné říši jednou z nejvzácnějších barev. Zvířata si během evoluce vyvinula řadu jedinečných strategií, jak ji si ji vytvořit. Tyto procesy jsou opravdu fascinující.

Nanostruktury na kůži žraloků modrých odhalují pozoruhodný potenciál. Podle vědců mají na kůži šupiny, které můžou dynamicky měnit barvu. Ale protože žijí v moři, které je plné modrých barev, mají přirozeně barvu svého prostředí.

Foto: Dr. Viktoriia Kamska/Tiskový zdroj EurekAlert

Kožní denticly modrého žraloka.

Vědci odhalili, že tajemství barvy žraloka spočívá v dutinách zubovitých šupin známých jako dermální denticly, které pokrývají jeho kůži. Klíčovými rysy tohoto mechanismu, který produkuje barvu uvnitř dutiny dřeně jsou krystaly guaninu. Ty fungují spolu s vezikuly obsahujícími melanin zvanými melanosomy, jako modré reflektory, které fungují jako absorbéry jiných vlnových délek.

Tyto složky jsou uspořádané do samostatných buněk připomínajících vaky naplněné zrcadly a vaky s černými absorbéry. Ale jsou úzce propojené, takže spolupracují. Výsledkem je, že pigment (melanin) spolupracuje se strukturovaným materiálem (guaninovými destičkami o specifické tloušťce a rozestupech) a zvyšuje sytost těchto barev.

A když se tyto materiály zkombinují, mají schopnost vytvářet a měnit barvu. Fascinující je, že můžeme pozorovat drobné změny v buňkách obsahujících krystaly. Vidět je a modelovat. Pozorovat, jak ovlivňují barvu celého organismu.

Objev také odhalil, že charakteristická barva žraloka se může měnit drobnými změnami v relativních vzdálenostech mezi vrstvami krystalů guaninu také v dutinách zubní dřeně. Zatímco užší mezery mezi vrstvami vytvářejí ikonické modré odstíny, zvětšení této mezery posouvá barvu do zelených a zlatých odstínů.

Dr. Kamska a její tým prokázali, že tento mechanismus změny barvy by mohl být řízen faktory prostředí, které ovlivňují rozestupy guaninových krevních destiček. Tímto způsobem by velmi jemné změny v důsledku něčeho tak jednoduchého, jako jsou změny teploty nebo tlaku vody, mohly změnit barvu těla, což pak formuje způsob, jakým se zvíře maskuje nebo vytváří protistín ve svém přirozeném prostředí.

Nové poznatky o anatomii a evoluci žraloků, mají silný potenciál pro bioinspirované inženýrské aplikace. Tyto dentikuly nejenže poskytují žralokům hydrodynamické a protihnilobné výhody, ale také hrají roli při vytváření a možná i při změně barvy. Takový multifunkční strukturální design, mořský povrch kombinující prvky pro vysokorychlostní hydrodynamiku a maskovací optiku, pokud víme, nebyl dosud vynalezen.

Strukturální barvení je nástroj, který by se dal využít v mořském prostředí, kde by se dynamická modrá kamufláž určitě hodila.

Zdroje: https://www.sebiology.org/, https://www.eurekalert.org/news-releases/1089841

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Kamufláž

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz