Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Mount Everest, jak jste ho ještě neviděli

Foto: Ilustrace_deeznutz1/Pixabay

Fotografie byla pořízená z vesmíru raketoplánem Columbia. Můžeme na ní vidět i Mount Everest, který je nejvyšším bodem naši planety.

Článek
Foto: Ilustrace_deeznutz1/Pixabay

První, kdo vystoupali až na vyrchol, byli Edmund Hillary a Tenzing Norgay, který uskutečnili 29. května 1953.

Foto: Jamling Tenzing Norgay/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Edmund Hillary a Tenzing Norgay jako první stanuli na vrcholu Everestu

Foto: abhishek91yo/Pixabay

Mount Everest je nejvyšší hora na Zemi. Nachází se v Mahálangurském Himálaji a přes její vrchol vede čínsko-nepálská hranice. Její nadmořská výška, včetně sněhové pokrývky, má 8 848,86 m. Naposledy byla její výška stanovena v roce 2020 čínskými i nepálskými úřady. Mount Everest vznikl spolu s Himálajemi kolizí indické a eurasijské kontinentální desky. Hora je pojmenována po britském geodetovi George Everestovi.

Foto: nepalidevu/Pixabay

Na vrchol vedou dvě hlavní horolezecké trasy. Jedna z nich vede z jihovýchodu na straně v Nepálu, známá jako „standardní cesta“ a druhá vede ze severu z Tibetu. Výstup standardní trasou z Nepálu není technicky příliš obtížný, nebezpečím však bývá výšková nemoc, počasí a vítr, ale také laviny a ledopád Khumbu.

Foto: Pixabay

V roce 2023 se o zdolání vrcholu pokusilo přes 1200 osob. Vrcholu ale dosáhlo pouze 600 lidí, asi 250 turistů a 350 Šerpů. K listopadu 2022 zemřelo na Mount Everestu 310 lidí. Některá těla už se podařilo odstranit, ale více než 200 dalších těl zůstalo na hoře kvůli nebezpečným podmínkám.

Foto: bmorell/Pixabay

Na nepálské straně je součástí národního parku Sagarmatha a na tibetské straně se nachází Národní přírodní rezervace Čumulangma. Obě jsou zařazené do seznamu světového dědictví UNESCO.

Foto: NASA

Himaláje z vesmíru. Tento pohled z raketoplánu Columbia ukazuje Mount Everest, který dosahuje nadmořské výšky 8 848 metrů, spolu s mnoha ledovci. Mount Everest je vlevo od údolí ve tvaru V.

Foto: NASA/Wikipedia/Volný zdroj

A jako bonus je tady pohled na oblast Everestu z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice nedávno využili své jedinečné vyhlídky k fotografování Himálají při pohledu na jih z Tibetské náhorní plošiny. Perspektivu ilustrují vrcholy Makalu - vlevo 8 462 m, Everest - uprostřed 8 848 m, Lhotse - uprostřed 8 516 m a Cho Oyu - vpravo 8 201 m. Jejich vrcholky dosahují výšek ve kterých obvykle létají komerční letadla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Raketoplán Columbia

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz