Článek
Klíčem je schopnost systému analyzovat dlouhodobě nevyužívané zobrazovací metody srdce spolu s celým spektrem lékařských záznamů, uvádí Jill Rosen
z univerzity Johnse Hopkinse v tiskové zprávě publikované v EurekAlert. Umělá inteligence tak dokáže u pacienta odhalit zdravotní informace o stavu srdce dříve, než dojde k fatálnímu selhání.
Hypertrofická kardiomyopatie je jednou z nejčastějších dědičných srdečních chorob, která postihuje jednoho z 200 až 500 lidí na celém světě a je hlavní příčinou náhlého srdečního selhání, které vede k úmrtí u mladých lidí a sportovců.
Mnoho pacientů s hypertrofickou kardiomyopatií bude žít normálním životem, ale určité procento z nich má výrazně zvýšené riziko náhlé srdeční smrti. Pro lékaře je téměř nemožné určit, kdo tito pacienti jsou.
Lidé s hypertrofickou kardiomyopatií si vyvinou fibrózu neboli zjizvení srdce a právě zjizvení zvyšuje riziko náhlé srdeční smrti. I když lékaři nedokázali pochopit nezpracované snímky z magnetické rezonance, model umělé inteligence se zaměřil přímo na kritické vzorce zjizvení.
Ve srovnání, které byly přesné přibližně v polovině případů, byl model umělé inteligence přesný z 89 %. Z 93 % u osob ve věku 40 až 60 let, což je populace pacientů s hypertrofickou kardiomyopatií, která je nejvíce ohrožená.
Vědecká studie byla publikovaná v časopise Nature Cardiovascular Research