Článek
Když se Měsíc přiblíží k pólům, rotace Země se na základě fyzikálních zákonů bezesporu zrychlí, to způsobí, že náš den bude kratší než obvykle, ale nebojte, půjde o pouhé milisekundy. Letos to bude 9. červenec, 22. červenec a 5. srpen.
Vědci podle propočtů očekávají, že poloha Měsíce ovlivní rotaci Země tak, že každý den bude o 1,3 až 1,51 milisekundy kratší než obvykle.
24 hodin je doba, která je potřebná k tomu, aby se Země plně otočila kolem své osy. Přibližně je to 86 400 sekund. Rotaci Země však ovlivňuje řada faktorů, včetně polohy Slunce a Měsíce, změny magnetického pole Země a rovnováhy hmoty na planetě.
Od raných dob naší planety se rotace Země zpomaluje, což znamená, že se dna prodlužují. Vědci zjistili, že asi před 1 až 2 miliardami let trval den na Zemi pouze 19 hodin! Je to pravděpodobně proto, že dříve byl Měsíc k naší planetě blíže, takže na Zemi působilo silnější gravitační sílou než nyní a způsobovalo to, že se naše planeta otáčela kolem své osy rychleji.
Jak se od nás Měsíc vzdaluje, dny se v průměru prodlužují. V posledních letech však vědci hlásí změny v rotaci Země. V roce 2020 vědci zjistili, že Země se otáčejí rychleji než kdykoli předtím. Dokazují to záznamy, které se ukládají od 70. let 20. století.
5. července 2024 vědci zaznamenali nejkratší zaznamenaný den, který byl podle timeanddate.com o 1,66 milisekundy kratší než 24 hodin.
9. července, 22. července a 5. srpna 2025 bude Měsíc v největší vzdálenosti od zemského rovníku, což změní vliv jeho gravitační síly na osu naší planety.
Zdroj: https://www.timeanddate.com/news/astronomy/earth-fast-rotation-2025