Článek
Co hrozí sprejerům pokud budou dopadeni?
Sprejerství je u nás bráno jako trestný čin a to bez ohledu na to, jak vysokou škodu sprejer udělal. Pachateli hrozí vysoký peněžitý trest, náhrada škody a nebo odnětí svobody na dobu až 1 roku. Dopadnout a najít pachatele je ale většinou pro policii velice složité.
Vysoká škoda vzniká při sprejování na vlaky
České dráhy ve spolupráci se Středočeským krajem spustili novou kampaň, kde sprejerům ukazují jaké škody mohou svým jednáním napáchat a veřejnost zase upozorňují na to, že když zejména ve večerních uvidí kohokoliv sprejovat na vlaky, ať okamžitě kontaktuje policii.
Sprejera stojí vlak posprejovat pár stovek, nás vyčištění vlaku stojí 100000 Kč.
Městům dochází trpělivost i peníze na opravu škod
Města se snaží škody po vandalech opravovat, je to pro ně ale velice finančně i časově náročné. Navíc jsou i situace, kdy město posprejovanou lavičku natře, aby vypadala jako nová, a za pár dní to vypadá jako před natřením a nikdo by neřekl, že byla před pár dny natřena. Městům tedy už s vandaly dochází trpělivost a už tedy moc neopravují škody, protože moc dobře ví, že by to za pár dní posprejoval zase někdo jiný.
Důležitá je všímavost okolí
Spousta vandalů není dopadena i kvůli tomu, že si jich kolemjdoucí nevšímají. Je tedy důležité si všímat svého okolí a to hlavně tam, kde víte, že se sprejeři často pohybují. Pokud nějakého sprejera, který sprejuje tam, kde by neměl, volejte okamžitě linku 158 nebo 156.