Článek
Pro prvotní vysvětlení situace a pochopení dalších řádků připomenu bídný rok 2011. Bídný z pohledu financí, kdy došlo k drastickému snížení platů u HZS ČR v průměru o více než 10 %. Tato situace přiměla velké množství zkušených příslušníků k odchodu. Trvalo téměř celou dekádu, než se příslušníci vrátili na úroveň platů z roku 2010.
Rok 2024 má podobný nádech jako rok 2011, i když k tak razantnímu snížení platů nedošlo. Ovšem vysoká inflace posledních měsíců reálně plat snížila výrazně, samozřejmě všem, nejen hasičům. Jako bonus nám „sebrali“ příspěvek na stravu, jelikož se jedná o nenárokovou složku odměny za práci, tedy mínus dalších 20 000 Kč ročně. Finanční újma se kompenzuje příslušníkům, kteří jsou u sboru déle jak 15 let. Oficiální název zní stabilizační příspěvek. Tento příspěvek je financován velmi elegantně. Jednoduše se odčerpají finance z balíčku odměn pro všechny příslušníky a část peněz je použita na stabilizační příspěvek. Všichni příslušníci se službou méně než 15 let tedy doplácí příspěvek svým „zralejším“ kolegům.
Práci hasičů netřeba příliš představovat, obecně se jedná o „holky pro všechno“. Nechápejte mě špatně. Většina z nás má pro toto povolání zápal a snažíme se jej vykonávat co nejvíce svědomitě. Problémem jsou noví příslušníci, respektive jejich nedostatek. Tímto problémem trpěla policie mnohem dříve, ale už i nás se dotýká personální krize. Není kde brát. Zapomenuty jsou časy, kdy se na volné místo příslušníka HZS ČR stála fronta o někdy až desítkách uchazečů. A není se čemu divit. Uchazeč musí úspěšně projít přes výběrové řízení. Nezbytně nutné je zvládnout fyzické testy, kde se ověřuje jak síla, tak i vytrvalost. U psychologického vyšetření se zkoumá osobnost uchazeče, jeho rychlost a správnost reakcí. V neposlední řadě je pak komplexní zdravotnické vyšetření. Když toto všechno nováček zvládne, čeká jej nástupní odborný výcvik v délce 3 měsíců, po jehož splnění je řádným hasičem. Nedílnou součástí normy znalostí je obsluha detekčních přístrojů, rozšířené první pomoci, zákonů apod. Nově nabité vědomosti a znalosti jsou oceněny cirka 28 000 Kč měsíčně. A ptáte se za kolik hodin práce? Základní doba služby je 16 hodin/směna, přičemž směn je průměrně 10 v měsíci a každé takové směně náleží dalších 7 hodin pohotovosti na pracovišti, plus dvě půlhodinové přestávky na jídlo. Čili jedna směna má 24 hodin, následuje 48 hodin volna. Suma sumárum 240 hodin měsíčně v práci. A ano, ptáte-li se. V době pohotovosti na pracovišti (23:00 -6:00) spíme. Oficiálně. Pokud ovšem není výjezd, pak platí stejná pravidla jako přes den, tedy výjezd do 2 minut od vyhlášení poplachu.
Okrajově zmíním část úskalí služebního poměru. V loňském roce, když lékaři stávkovali, navrhovali někteří z nich výsluhy - podobně jako policisté nebo vojáci. Mnozí z nich si patrně neuvědomovali, co znamená služební poměr. Služební poměr zakazuje stávkovat i podnikat (až na pár výjimek). Z tohoto důvodu lékaři nikdy doopravdy nebudou chtít být příslušníky. Pravděpodobně by tím přišly o možnost, jak podnikat, tak i stávkovat.
Zpět nohama na zem. Mnozí chápeme potřebu konsolidace veřejných financí, ale i zde platí všeho s mírou. Politici o nás rádi mluví, rádi nám děkují, rádi nás využívají při mimořádných situacích, ale neradí nás platí. Tak jako mnozí čtenáři i já mám doma ženu a děti… a stejně jako většina mých kolegů mám dvě „práce“. Skončím směnu a jdu na brigádu, protože ono to vlastně jinak nejde. Vydělat si další peníze „bokem“ je pro spoustu z nás jediná možnost, jak být hasičem. Moci pomáhat, zachraňovat, a přitom zvládat živit rodinu. Děláme to srdcem, avšak to hypotéku nezaplatí.
Výše psané se může zdát jako hořké odplivnutí, není vše tak zlé. Vězte, že na sobě pracujeme, snažíme se zlepšovat a dělat naši práci, jak nejlépe jak umíme. I když tak jako všude jinde, i u nás v kolektivu mohou být neshody. Pokud je výjezd, společné sváry zůstávají na stanici a my jedeme s cílem vám pomoct.