Hlavní obsah
Názory a úvahy

Je Česko malá země? A je to hendikep?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
24. 9. 6:00

Často se o nás říká, že jsme malá země. I my to o sobě tvrdíme. Zpravidla je to argument, že nemůžeme v ekonomice a prosperitě konkurovat větším zemím.

Článek

Člověka by logicky napadlo, že čím je daný stát větší, tím je na tom ekonomicky lépe. Často má více obyvatel. Více půdy pro zemědělství a větší šanci, že na svém území bude mít nějaké nerostné bohatství.

Když se ale podíváme na žebříček HDP v Evropě. Což je ukazatel výkonnosti ekonomiky. Je na prvním místě v EU Lucembursko. Lépe než ČR je na tom Belgie nebo Slovinsko. Mimo EU pak Švýcarsko.

Malá rozloha země tudíž není hendikep k horší prosperitě. Pokud zde budou pracovití lidé. Komunální politici, kterým jde o blaho a prosperitu obce či regionu. Vláda která bude transparentně a zodpovědně vybírat přiměřené daně. Které se rozumně investují na rozvoj a infrastrukturu naší země. Mohli bychom se v žebříčku HDP posunout o něco výše.

Zdroje:

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/key-facts-and-figures/life-eu_cs

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_HDP_na_obyvatele

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz