Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejstarší kuchyňský nůž na světě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://pixabay.com/photos/arrowhead-weapon-sharp-stone-age-6641606/
31. 7. 9:36

Čisté řezy na prastarých kostech vrhají nové světlo na lidskou evoluci.

Článek

Nůž patří mezi nejdůležitější objevy člověka. Tento převratný nástroj je starší, než se dosud předpokládalo. Antropologové vykopali v etiopské oblasti Afar dvě kosti savce opracované velmi ostrými kameny. Fosilie jsou staré 3,4 milionu let. Dosud nejstarší nalezené kamenné nástroje jsou o 800 000 let mladší. Do té doby se používání nástrojů připisovalo pouze rodu Homo.

Před 3,4 milionu let v oblasti Afar žil ale pouze pračlověk druhu Australopithecus afarensis. Druh Homo ještě neexistoval.

Máme považovat Australopitheka za prvního výrobce nástrojů?

Každopádně je to nejstarší známé uplatnění ostrého kamene jako nástroje. To je znak, který přísluší pouze lidskému rodu. Opice sice požívají k obstarání potravy různé předměty, ale nikdo je nikdy neviděl porcovat kořist ostrými kameny.

Zdroj: magazín GEO, únor 2011

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz