Hlavní obsah
Umění a zábava

Amatérští umělci aneb pozvánka do kavárny a na výstavu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Gabriela Sedláčková

básník a malíř Kamil Marcel Hodáček

5. 9. 9:51

O tom, že nemáme žít jen globálními problémy a politikou. Scházejme se s lidmi, kteří žijí okolo nás!

Článek

Všiml jsem si, že na Seznam Médiu většina autorů přemítá nad světovými událostmi, radí ostatním o zdravotním stavu, rozumují o vlastnictví médií, o volebním právu důchodců, vyznají se ve školské reformě, ve financích. Prostě ve všem. Já však většinou zjišťuji, že jejich rady jsou třeba jen nějaké souhrny z článků z Wikipedie nebo z internerových magazínů. Jakoby vůbec nevedli vlastní život.

Já žiju v Praze obklopen běžnými lidmi, kteří nefilozofují o světové ekonomice, ale občas si rádi zajdou někam, kde si mohou spolu popovídat a případně se pochlubit tím, že sami něco vytvářejí. A o tom bude i tenhle článek.

V první polovině letošního roku byl na pražských Vinohradech otevřen malinkatý antikvariát, který je zároveň útulnou kavárničkou. Jmenuje se Kutloch 67. Má tu výhodu, že přímo před jeho vchodem je zastávka tramvají č. 10 a 16. Obsluhují tu tři mladé dámy, které sem zvou různé umělce. Je to tedy vlastně takové malé kulturní centrum. Občas tady čtou ze svých knih autoři, kteří se nedostanou do hlavních médií a proto jejich dílo málokdo zná. Amatérští tvůrci často tvoří na profesionální úrovni, ale nemají za sebou žádnou marketingovou agenturu, která by zprostředkovala jejich častější rozhovory zvláště v České televizi a v Českém rozhlase, aby jejich dílo vešlo v širší známost. Však to znáte: o kom se nemluví, jakoby nebyl.

Zúčastnil jsem se v tomto kulturním centru Kutloch 67 již dvou podvečerů, kde byl hlavním protagonistou žižkovský básník a malíř Kamil Marcel Hodáček. První podvečer před prázdninami byl literární. Hodáček a další tři autoři na něm předčítali ze svých knih a některé si návštěvníci rovnou mohli na místě zakoupit. Následovala zajímavá diskuze s autory o vývoji jejich tvorby.

Druhý podvečer proběhl v pátek 1. září. Byla to vernisáž obrazů Kamila Marcela Hodáčka. Výstava nese název „Smrt před životem“ podle ústředního obrazu. Ten byl před časem dokonce zapůjčen do kostela sv. Prokopa na Žižkově.

Foto: Gabriela Sedláčková

Vernisáž obrazů „Smrt před životem“Byl to pěkný večírek! Kavárnička byla jako vždy plná. Seděl jsem v rohu hned vedle knihovny a zíral jsem přímo na knihu, která měla na svém hřbetě napsáno Elon Musk. A protože o tomto podivném člověku nevím vůbec nic a kniha stála pouhých 80 korun, což je cena jedné kávy kapučíno, tak jsem si ji koupil. I když knihy vlastně už aspoň třicet let nekupuji (vyjma knih svých přátel, kteří je vydávají většinou vlastním nákladem).

Výstava bude v kavárničce Kutloch 67 do konce září. Doporučuji návštěvu kazdému, kdo bude mít cestu buď Korunní ulicí v okolí stanice Vinohradská vodárna anebo z nedaleké Vinohradské ulice u Náměstí Jiřího z Poděbrad. A pokud by si někdo chtěl ještě popovídat s autorem Kamilem Marcelem Hodáčkem, může využít jeho přítomnosti na výstavě v sobotu 9. září od 16 hodin. Pro informaci dávám odkaz na fejsbúkovou událost. Pro ty, co nejsou na fejsbúku i adresu Korunní 1151/67, Praha 3. Přímo u zastávky tramvaje č. 10 a 16, Vinohradská vodárna.

Je třeba si uvědomit, že každý z nás žijeme mezi lidmi, které nevidíme v televizních seriálech a neslyšíme je v rozhlasových rozhovorech. A to nemluvím o politicích z Parlamentu České republiky, případně z Pražského hradu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz