Hlavní obsah
Cestování

Čertova stopa a další tajemství Kamenné

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Krajina kolem Kamenné a Pyšela je mírně kopcovitá, nachází se v ní ostrůvky lesů, pole a rybníky.

Vydejte se s námi na neobyčejnou výpravu do tajemného světa kamenů, pověstí a přírody v okolí malebné obce Kamenná.

Článek

Výlet do Kamenné je jako cesta časem. Obec, která dříve žila těžbou žuly, nabízí unikátní pohled do minulosti. Na každém kroku narazíte na stopy po práci kameníků – od jednoduchých slunečních hodin s pouhými dvěma ryskami až moderní skulptury z kamene nebo zvoničku.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Jedna z kamenných skulptur u Kamenné představující rovnodennosti.

Velmi zajímavé jsou i tzv. kolomazné kameny. Jedná se o ploché kameny s vyhloubenými jamkami a otvorem uprostřed, které sloužily k výrobě kolomazi. Tato tmavá, viskózní látka se získávala spalováním borových pařezů bohatých na pryskyřici a mršin. Hmota přikrytá mechem nebo zeminou se zahřívala v těchto jamkách, a nedokonalým spalováním se uvolňovala kolomaz. Ta se zachycovala do nádob připravených pod kamenem. Byla velmi ceněným produktem, používala se především k mazání dřevěných náprav vozů.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

V lese u Kamenné se nachází několik kolomazných kamenů, které sloužily k výrobě kolomazi.

Při procházce po okolí Kamenné můžete obdivovat nejen práci kameníků, ale také krásnou okolní přírodu. Lesy, louky a skalní útvary nabízejí klidné prostředí pro odpočinek a poznávání.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Na zvoničku si může zazvonit každý kolemjdoucí.

Už jste někdy slyšeli o Čertově ruce? Ne, nemyslíme tím nějakou zvláštní část těla ďábla, ale obrovský žulový balvan, který leží na polích nedaleko Kamenné. Podle místní legendy jsou na něm dva otisky, které tam zanechal sám čert. Jak k tomu došlo? To se dozvíte, pokud se vydáte na výlet do okolí Kamenné.

Čertova ruka a další kamenné zázraky

Naše putování začneme právě u Čertovy ruky. Tento impozantní balvan je jen jedním z mnoha kamenných unikátů, které se v okolí Kamenné nacházejí. Nedaleko odtud narazíme také na Čertův kámen, který podle pověsti sloužil jako oblíbené odpočívadlo samotného ďábla.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Čertův kámen, místo, kde podvedený čert zahodil balvan.

Sázka se zlým pánem

Podle staré pověsti žili v Kamenné dva bohatí sedláci, kteří se neustále navzájem záviděli. Jeden z nich, jménem Klát, se ve své zášti rozhodl spolčit s čertem. Za úpis o propadnutí své duše se dohodl s pekelníkem na zničení pole jeho soka tím, že na něj během noci nahází velké balvany. Čert souhlasil a pustil se do práce.

Zrada kohouta

Když však čert s posledním kamenem přelétal nad vesnicí, vychytralý Klát vypustil z pytle uvězněného kohouta. Jeho kokrhání ohlásilo příchod úsvitu a čert musel svou práci přerušit. Rozzuřený pekelník praštil zbytkem kamenů o zem takovou silou, že v něm zanechal otisk své ruky. Od té doby je tento balvan známý jako Čertova ruka.

Osud sedláka Kláta

Zajímavostí této pověsti je, že sedlák Klát, který se s čertem spojil, záhadně zmizel po uplynutí 18 let. Co se s ním stalo, zůstává dodnes záhadou.

Čertova ruka dnes

Dnes můžeme Čertovu ruku najít vlevo od silnice z Budišova na nejvýše položeném místě. Dva výrazné dolíky v žulovém balvanu připomínají legendu o sázce se zlým pánem a o síle, která dokázala v kameni zanechat nesmazatelnou stopu.

Po žluté značce do Pyšela

Od kamenných památek se vydáme po žluté turistické značce směrem do Pyšela. Cesta nás zavede do malebné krajiny, kde se střídají lesy, louky a pole. Po cestě si můžeme odpočinout na některé z laviček a kochat se výhledy do okolí.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Z Kamenné do Pyšela se vydejte po žluté turistické značce.

Pyšel – místo s bohatou historií a duchovní atmosférou

Malá obec Pyšel v okrese Třebíč skrývá v sobě překvapivě bohatou historii a spiritualitu. Kromě místní tvrze, která je tichým svědkem dávných časů, zde nalezneme i několik dalších pozoruhodných míst.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Tvrz v Pyšelu je dodnes v majetku Tasovských.

Jedním z nich je bezesporu Kaplička ve Stráži. Její vznik se datuje do roku 1901, kdy se na tomto místě zjevila Panna Maria mladé dívce. Zpráva o tomto zázraku se rychle roznesla a místo se stalo poutním cílem mnoha věřících. Současná podoba kaple pochází z roku 1935 a každoročně, na svátek Seslání Ducha svatého, se zde koná malá pouť.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Na kopci nad Pyšelem najdete kapli Panny Marie, poutní místo. Věřící sem proudili ve velkém, ale Vatikán místo jako poutní místo neuznal.

Kousek pod kapličkou byla vybudována jeskyňka, která svým vzhledem připomíná slavné mariánské zjevení v Lurdech. Toto místo dodává celému areálu ještě větší duchovní atmosféru a nabízí klidné místo pro osobní rozjímání.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Nedaleko kaple vznikla malá jeskyně.

Zajímavou součástí Pyšele jsou i smírčí kameny. Jeden z nich připomíná tragický příběh novomanželů, kteří byli zavražděni odmítnutým nápadníkem. Tento muž se následně zastřelil nedaleko prvního kamene, kde je umístěn druhý kámen. Legendy spojené s těmito kameny dodávají místu tajemnou atmosféru.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Smirčí kříž u Pyšela, kde byl podle pověsti zavražděný svatební průvod.

Foto: Roman Šulc, se svolením autora

Smirčí kámen u Pyšela, místo, kde se zastřelil zhrzený milenec. Ten zabil svatební průvod nedaleko odtud.

Pro milovníky přírody a netradičních zážitků je zde připravena bosá stezka. Tato stezka nabízí jedinečnou možnost spojit se s přírodou a procházet se po různých přírodních materiálech bosou nohou.

Na Třebíčsku si to zamilujete!

Zdroj: web turistické oblasti Třebíčsko www.destinace-trebicsko.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz