Článek
Vlaky na této trati jezdí o víkendech a svátcích od dubna do adventu, a to s motorovými vozy řady 812, které vás spolehlivě zavezou do kraje plného klidu, lesů a malebných vesniček. A pro ty, kdo hledají nevšední zážitek: o prázdninách se každou sobotu můžete svézt speciálním výletním vlakem s otevřenými vozy a bufetovým vozem! To je ideální pro letní putování a vychutnání si krajiny plnými doušky. Jemnická dráha je právem považována za jednu z nejkrásnějších lokálek v České republice a je skvělým cílem pro poklidný víkendový výlet mimo hlavní davy.

Výletní vlak jezdí na Jemnické dráze každou sobotu.
Vystupte v Rácovicích a vydejte se po stopách minulosti
Vaše dobrodružství začne na zastávce Rácovice. Vystupte zde a nechte se vést modrou turistickou značkou, která vás povede idylickou krajinou. Užijte si ticho, čistý vzduch a krásné výhledy, zatímco se budete blížit k obci Velký Újezd.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Velkém Újezdu je dominantou širokého okolí.
Ve Velkém Újezdě na vás čeká mnohem víc, než byste čekali. Hned u vstupu do obce vás zaujme impozantní kostel svatých Petra a Pavla. I když byl slavnostně vysvěcen v roce 1861, jeho základy sahají hlouběji do minulosti. Zajímavostí je, že kdysi na místě dnešního kostela stávala kaple, která byla podle legendy propojena podzemní chodbou s klášterem na nedalekém Smilovském kopci. Při výstavbě kostelní věže v roce 1860 tahali mohutné kamenné kvádry volci po speciální rampě, která vedla od křížku směrem na Kojatice.

Krajina na Jemnicku je plná drobných sakrálních staveb.
Vedle kostela stojí fara z roku 1736, i když první zmínka o faře v těchto místech pochází už z roku 1377. Tyto stavby společně vyprávějí o bohaté historii obce. Společně s kostelem tvoří cenný areál.

Kostel s farou ve Velkém Újezdě tvoří cenný památkový areál.
Umělecký odkaz a tajemství podzemních chodeb
Při procházce obcí si všimněte i dalších zajímavostí. Kromě historických budov zde najdete také sochu učitele. Dřevěná socha je dílem uznávaného sochaře Jindry Sádovského. Jeho sochy jsou známé svou schopností vyprávět příběhy a socha ve Velkém Újezdě je toho krásným příkladem. Ztělesňuje úctu k povolání učitele a připomíná důležitost vzdělání a moudrosti, které formovaly generace. Jindra Sádovský má na svém kontě řadu děl, a právě tato socha je jednou z nich, která dotváří atmosféru místa a vybízí k zamyšlení. Sochy najdete především na Jemnicku a Moravskobudějovicku.

Křížový kámen je podle pověsti jedinou připomínkou kláštera.
Na Smilovském kopci, kde podle pověsti stával opatský klášter, který byl za husitských válek vypálen, se skrývá fascinující legenda. Z tohoto kláštera se dochoval pouze smírčí kříž z 18. století, který je dnes umístěn v ohradní zdi hřbitova.
A teď to nejzajímavější! Tajemná podzemní chodba, spojující kapli (dnešní kostel) s klášterem, využívala jako větrací šachty dvě kapličky z 19. století. Obě se nachází severně od obce, jedna pod kopcem u potoka a druhá na kopci v lese Na Křivánkách. Zkuste vejít do kapličky a při výskoku prý uslyšíte dunivý zvuk – to je dozvuk dávno zaniklé chodby! Bohužel, samotná chodba se kvůli špatným podmínkám a času nedochovala, ale na její připomínku nám dodnes slouží tyto dvě kapličky a také propadlina v lese, která jasně značí, kudy chodba vedla.

Ve Velkém Újezdu najdete jednu ze soch Jindry Sádovského.
Legenda o husitské tragédii a knězově odkazu
A právě s klášterem je spjata legenda z dob husitských válek. Místní klášter na Smilovském kopci se během bojů stal jakousi polní nemocnicí, kde byli ošetřováni vojáci i civilisté. Když na něj přišli husité, klášter vyplenili, lidi povraždili a celý areál zapálili. Jediný, komu se podařilo uprchnout, byl místní kněz. S vážným zraněním se mu podařilo uniknout tajnou podzemní chodbou, kterou sužoval hustý a štiplavý kouř. Jen díky odvětrávacím šachtám se kouř odvětrával, jinak by se kněz byl udusil. Jakmile doběhl chodbou pod kapli, uvědomil si, že musí zanechat svědectví o tom, co se stalo, protože nikdo jiný nepřežil. Svou vlastní krví proto na zeď vyobrazil obraz, který popisoval tento zbabělý čin husitů.
Kněz se pak pokoušel dostat z Velkého Újezda do Třebelovic za doktorem, ale bohužel vykrvácel v kopci. Právě zde, na památku jeho tragického osudu, stojí kříž. Když byla po mnoha letech tato kresba objevena nepozorným člověkem, stykem se vzduchem byla zničena.

Provoz na Jemnické dráze zajišťují jednotky 812.
Výlet Jemnickou dráhou s procházkou do Velkého Újezda je tak mnohem víc než jen procházka přírodou. Je to cesta do hluboké historie, plná tajemství a silných příběhů, které čekají na vaše objevení. Nechte se unést kouzlem Vysočiny a prozkoumejte její skryté poklady.