Článek
Využijte zimní dny k objevování skrytých tajemství městečka na Vysočině a zjistěte, jestli sedm set let starou lípu u kostela sv. Víta opravdu zasadila královna Eliška Přemyslovna.
Trasy tří značených turistických okruhů Jemnicí vám odhalí vše, čím se Jemnice pyšní. Poznáte nejzajímavější památky města a zažijte atmosféru městečka, jehož centrum dodnes obepínají hradby. Všechny trasy začínají u turistického informačního centra, kde získáte podrobnou mapu a další tipy na výlety.

V blízkosti zámku najdete turistické informační centrum, kde vás vybaví vším potřebným. Nakoupíte tady také regionální produkty.
A když vám po objevování vyhládne, dejte si oběd v restauraci U Svatého Víta nedaleko stejnojmenného kostela nebo si jen odpočiňte u kávy v kavárně a bezobalovém obchůdku v jednom nazvaném Opobchod. Pokud dorazíte do Jemnice o letních prázdninách, určitě navštivte zpřístupněný zámek s unikátním 3D modelem historické Jemnice a výstavou starých rádií.
Okruh královny Elišky: dotkněte se historie
Co má královna Eliška společného s Jemnicí? Pověst vypráví, že v roce 1312 se král Jan Lucemburský vydal na válečné tažení a svou manželku Elišku Přemyslovnu svěřil do péče měšťanům v dobře opevněné Jemnici. Zhruba v této době byla zasazena lípa ukrytá za kostelem sv. Víta, pravděpodobně na paměť královny Elišky. Celý příběh si Jemničtí připomínají vždy v červnu slavností Barchan, jednou z nejstarších slavností svého druhu ve střední Evropě.

Všechny tři okruhy Jemnicí se vrací přes malou branku zpět na náměstí. Jemnice má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v Česku.
Vydejte se po stopách nejzajímavějších míst a památek v centru města. Od turistického centra se dejte k zámku a dále do židovské čtvrti, která patří k nejstarším v republice a kde se dochovalo 32 domů. Pokračovat budete kolem bašty a opevnění až k Malé brance. Tou se dostanete na náměstí Svobody. Zdobí ho jemnické muzeum, které aktuálně prochází modernizací a otevřít se má na sezónu 2026, a kostel sv. Stanislava, jehož 63metrová věž svítí daleko do kraje. Z náměstí se přes Husovu ulici vrátíte zpět k informačnímu centru. Bezmála 1,5kilometrovou trasu značí bílá šipka na modrém pozadí.

Jemnickému náměstí dominuje kostel sv. Stanislava. Jeho vysoká bílá věž je viditelná z dalekého okolí.
Okruh sv. Víta: tajemství podzemí a středověký vodovod
Slyšeli jste už někdy o haltýři? Jde o drobnou stavbu vybudovanou nad pramenem nebo potokem. V případě Jemnice do něj přetékala nadbytečná voda z bohatého pramene, kterou pak měšťané odváděli rourami do města, a tak vybudovali středověký vodovod. Důkladně si haltýř prohlédnete cestou po okruhu sv. Víta.

Kostel sv. Víta je pozůstatkem františkánského kláštera. V jeho blízkosti byla vysazena lípa, ke které se vztahuje několik pověstí.
Tento delší, 2,4kilometrový okruh vás přes zámecký park zavede ke kostelu sv. Víta. Známý je díky památkově chráněné lípě a dosud přístupnému podzemí.
Druhá část cesty, kterou značí bílá šipka na červeném pozadí, je společná s ostatními okruhy, a tak uvidíte zbytky opevnění města, Malou branku a projdete náměstím Svobody zpět k informačnímu centru.
Okruh sv. Jakuba: židovský hřbitov a tajemné Podolí
Věděli jste, že v Jemnici se dochoval židovský hřbitov, který už od 14. století stojí na stejném místě a jeho nejstarší dochované náhrobky pochází z konce 17. století? Za II. světové války ho poničili nacisté a některými pomníky byla dokonce vydlážděná jedna z jemnických ulic. Vydejte se okruhem sv. Jakuba a zjistěte víc.

Původní osídlení Jemnice bylo ve vesnici kolem kostela sv. Jakuba. Románská věž někdejšího dvorce patří k nejstarším stavbám na Moravě.
Třetí turistický okruh značený bílou šipkou na zeleném pozadí vás zavede do nejstarší části města – Podolí. Na 2,6 km dlouhé trase navštívíte židovský hřbitov, kostel sv. Jakuba, projdete část Podolí kolem bývalého špitálu a zvoničky, až se opět napojíte na trasu k Malé brance a zakončíte okruh u informačního centra.

Z hradeb, které obepínají historické jádro se otevírá hezký pohled do okolí Jemnice.
V létě na zámek a kukandu jedinečného 3D modelu Jemnice
Návštěvu Jemnice si stojí zopakovat i o letních prázdninách. To bude zpřístupněný zámek, který prochází postupnou rekonstrukcí. V jeho přízemí se téměř ode zdi ke zdi rozprostírá 3D model historického města Jemnice s předměstím a obec Podolí v podobě před velkým požárem v roce 1832 v měřítku 1:100.

Model města Jemnice je největším lákadlem na zámku. Ten po 2. světové válce sloužil jako kasárna. Postupně se opravuje.
Tvorbě makety předcházela důkladná archivní práce, a také proto ho doplňují informace o tehdejších obyvatelích domů. Autory modelu jsou etnoložka Jana Lochmanová a výtvarník Petr Szyroki. Model byl vytvořený na základě mapy z roku 1824.
Cílem autorů bylo co možná nejvěrněji zachytit podobu města, život v něm a profese jeho obyvatel. A tak při důkladnějším zkoumání objevíte dřevěnou bránu na zabijačku, čerstvě vykopaný hrob, lukostřelecké terče pod hradbami nebo na dvorech hospodářských stavení kadibudky i hromádky hnoje.

Židovský hřbitov je jeden z nejstarších na Moravě. Náhrobky jsou zde stavěny v řadách dle příslušnosti rodiny ke konkrétnímu rodu.
Jemnice pokračuje s obnovou zámku, kde je kromě 3D modelu města přístupná expozice starých rádií. V současnosti restaurátoři obnovují takzvaný lovecký salonek. Na většinu renovačních prací zámek teprve čeká, už teď je ale oblíbeným místem návštěvníků stejně jako přilehlý zámecký park. Rozšiřte řady návštěvníků Jemnice i vy a objevte příběhy jednoho z nejstarších měst na Moravě. A když už na Třebíčsku budete, podívejte se také na další výletní tipy destinace Třebíčsko.
Zdroj: web turistické oblasti Třebíčsko www.destinace-trebicsko.cz