Článek
Do Rudíkova dojedete pohodlně vlakem. Leží na trati mezi Studencem a Velkým Meziříčím. Do vesnice je to od vlakové zastávky přibližně kilometr. V Rudíkově nebo v jeho blízkém okolí objevíte tři zajímavá místa.
Skály, kde se schovávali poddaní před vojnou
Mezi Hodovem a Rudíkovem byly vždy hluboké lesy. Rozsáhlé lesy můžete prozkoumat i dnes. Jen kousek od vlakové zastávky jsou v lese ukryté Raubířské skály. Cesta k nim není sice značená, ale určitě nezabloudíte. Od nádraží se vydejte k silnici, přejděte most přes koleje a na křižovatce se dejte vpravo na sjezd k poli a po polní cestě kolem kolejí dojděte až k lesu, cesta pokračuje lesem, asi v polovině lesa jděte po cestě vlevo a vyjdete na kraji lesa. Pokračujte stále kolem lesa mezi ostrůvky s balvany v poli. Jakmile dorazíte do míst, kde je proluka mezi dvěma lesy, dejte se první cestou do lesa a asi po 200 metrech dorazíte ke skupině balvanů, kterým se říká Raubířské skály.
Podle pověsti se ve zdejších lesích schovávali mladí chlapci před vojnou, a protože také loupili, říkalo se jim raubčíci. Později se ze slova raubčík vyvinulo slovo raubíř, který používáme v češtině dodnes. Velitelem raubčíků byl udatný Janek z Náramče. Zamiloval se do krásné dívky, na kterou si ovšem myslel i správce, Ten ji unesl a když se to Janek dozvěděl, vydali se dívce na pomoc, osvobodili ji ze správcova domu a správce přivázali u stromu s velkým mraveništěm. Balvany ukrývají různé průlezy a chodbičky. Schovka je to jak dělaná. Zahrajte si tady s vašimi dětmi na schovávanou nebo na raubíře a správce.
Hornina, ze které jsou Raubířské skály tvořené, se nazývá žulosyenit a jedná se o sopečnou vyvřelinu Třebíčského masivu. Kámen posloužil také jako stavební materiál, je z něj postavena také bazilika sv. Prokopa v Třebíči, památka UNESCO.
Raubířské skály se nachází v Přírodním parku Třebíčsko. Roztroušené ostrůvky na loukách, v polích a lesích jsou typické pro místní krajinu.
Netradiční vodojem v Rudíkově
Od Raubířských skal se vraťte k nádraží a od něj do Rudíkova. Po přejití silnice se dejte vpravo k fotbalovému hřišti, pokračujte cestou k vysílači. Poté polní cestou a za lesíkem se dejte vpravo. Na návrší v lesíku přijdete k ponorce. Říkáte si, co dělá v lesích kdesi na Vysočině? Jedná se o vodárenský objekt. Zvenku uvidíte jen vršek ponorky z pozinkovaného plechu, která má zcela reálné rysy, včetně periskopů, které v tomto případě slouží jako větrací otvory. Ponorka je volně přístupná.
Od ponorky se vraťte do Rudíkova. Dominantou návsi je kostel sv. Petra a Pavla. Od kostela můžete seběhnout po schodech kolem fary na dětské hřiště. Po silnici se vydejte dále obcí, až přijdete k nové dominantě Rudíkova. Tou je malá rozhledna. Původně zde byla pouze vyhlídková plošina, ale během prázdnin byla přistavěna 13 metrů vysoká vyhlídková věž. Na dvou podlažích se otevírá pohled na jihovýchod. Můžete dohlédnout k lesu, kde jsou Raubířské skály, uvidíte také Nárameč, odkud pocházel podle pověsti velitel Raubířů Janek a v dáli i chladírenské věže Jaderné elektrárny Dukovany. Jižním směrem spatříte Třebíč nebo Klučovskou horu s vysílačem. Původní vyhlídková plošina zůstala zachovaná a je součástí stavby.
U vyhlídkové věže je další dětské hřiště. Jsou zde také velké balvany, se kterými jste se mohli setkat v okolí Rudíkova. Jen kousek od vyhlídkové věže je skupina rybníčků. V horní části najdete edukační prvky, jako jsou věže poznání nebo různé informační tabule. K odpočinku láká altán mezi rybníky. Přes různé mostky mohou vaše děti běhat po celém areálu.
Pokud hledáte netradiční ubytováním najdete ho v Rudíkově. Na dolním rybníku si můžete dopřát dovolenou na vodě. Dva vodní domky na břehu jsou super místem a zážitkem. Můžete si tady i zarybařit.
U nás si to zamilujete!