Článek
Technický unikát
Do Náměště nad Oslavou dojedete pohodlně vlakem. Od nádraží se vydejte po zelené turistické značce. Ještě v Náměšti půjdete kolem světového unikátu. Jsou jím Schulzovy filtry. Že nevíte, co si pod tím názvem představit? Jde o kanalizační čistírnu, která byla postavena v letech 1957-1958.
Jde o mechanicko-biologickou čistírnu, přičemž mechanická část byla tvořena česlemi a usazovací nádrží k zachytávání hrubých nečistot a biologickou část tvoří Schulzovy biofiltry, tedy válcové nádoby o průměru 1,6m, vysoké 9,6m vyplněné kamenivem pokrytým vrstvou mikroorganismů. Čistírna ukončila provoz v roce 2006, nicméně její technicky a historicky nejdůležitější část – Schulzovy filtry – zůstaly zachovány pro budoucí generace. Podobné zařízení je v současné době k vidění už pouze v Anglii.
Přes Zňátky do údolí Oslavy
Kolem řeky se z Náměště dostanete do Zňátek. Dominantou návsi je malebná zvonička. Za Zňátkami cesta klesá již do údolí řeky. Zároveň vstupujete do Národní přírodní rezervace Divoká Oslava. Vstup mimo značené stezky není dovolen! Kolem řeky vede cesta až na lovecký zámeček Vlčí kopec. Říká se jí Annina cesta, potok Hučák překlenuje Čertův most, ze kterého uvidíte malý vodopád. Most byl nedávno citlivě zrekonstruovaný. Za mostkem opouští cesta údolí a stoupá vzhůru nad něj. Cesty vás zavede k vyhlídce U Glorietu. Je od ní krásný výhled na ohyb Oslavy. Řeka si prodírá cestu mezi skalisky až pod Vlčí kopec.
Manský hrad v údolí Oslavy
Od vyhlídky vás zavede odbočka ke zříceninám Sedleckého hradu. Hrad byl vystavěn k ochraně statků benediktinského kláštera v Třebíči. Manové byli povinováni vojenskou službou opatovi kláštera, vlastnili drobná sídla nebo vesnice. Manská soustava třebíčského kláštera byla jedna z největších na Moravě. Hrad nad údolím řeky se nazývá Nový nebo Sedlecký hrad. K jeho poboření došlo v polovině 15. století, poté co se stal sídlem loupeživých rytířů. Na protějším břehu řeky stojí rozvaliny hradu Lamberka. U zříceniny Sedleckého hradu stojí tři kříže, ke kterým se váže pověst. Kříže byly postaveny jako smírná oběť tragické události, která se odehrála za doby posledního majitele Sedleckého hradu. Ten se podle dochované legendy rozhodl nerozvážně schovat svoji ženu a dvě dcery před svým odjezdem na neznámém místě. Na cestě se však nečekaně zdržel a po svém návratu je našel všechny mrtvé. V minulosti chodila k místu četná procesí z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Na konci 19. století získávají náměšťské panství Haugwitzové. Rod Haugwitzů nechal upravit krajinu v okolí Náměště na krajinářský park. Součástí úprav byly i drobné stavby. Některé z nich se dochovaly dodnes. Součástí rozsáhlého parku kolem zámečku Vlčí kopec je i vyhlídkový altán zvaný Gloriet. Byl vystavěn v roce 1830 ve stylu historizujícího romantismu. Z altánu bylo možné vidět boční strž řeky zvanou Divoká rokle, kde se nespoutaná řeka mění v burácející peřeje. Okolní vegetace bohužel zastínila výhledy z altánu, i přesto se jedná o oblíbené odpočinkové místo. U Glorietu je také novodobý Pomník lesníkům. Kámen s textem je věnovaný všem poctivým lesníkům a myslivcům.
Kolem vyhlídky a vodopádu na Vlčí kopec
Cesta nás zavede od Glorietu dubohabrovými lesy k dalšímu z vyhlídkových míst nad údolím. Dalším z přítoků Oslavy je potok Cihelna, na kterém jsou malé vodopády. Cesta pokračuje do cíle naší cesty, kterým je zámeček Vlčí kopec. Empírovou stavbu nechali vybudovat Haugwitzové jako zázemí při lovech. Objekt je sice nepřístupný, ale areál si volně projít můžete. Samotný zámeček je patrová budova, přilehlé objekty sloužili služebnictvu. K zámečku vede Haugwitzova alej, tvoří ji přes 150 stromů, převážně buky. V samotném areálu najdete také památné buky. Na Vlčím kopci se sbíhá více turistických cest. Haugwitzovou alejí se můžete vydat na autobusovou zastávku a vrátit se do Náměště nebo pokračovat po zelené až do Ivančic, kde se Oslava vlévá do řeky Jihlavy. Další možností je sestup do údolí Oslavy po modré a pokračování do Kralic nad Oslavou, odkud se svezete do Náměště vlakem. Červená turistická značka vede po druhém břehu řeky přes hrad Lamberk do Náměště, je však určena pro zdatné turisty. Stezka je v některých úsecích zajištěna řetězy a při vyšším stavu vody je neprůchozí.
Na Třebíčsku si to zamilujete!