Hlavní obsah

Češi se loučí se změnami času, dnes už nedávají smysl. Evropská unie se po odkládání dohodla

Foto: Freepik

Hodinky

Změna času byla zavedena kvůli úspoře elektřiny. Dnes však už ztrácí smysl, a proto se bude velmi brzy rušit.

Článek

O zrušení střídání letního a zimního času se mluví již delší dobu. Teď už to však konečně vypadá, že se s ním definitivně rozloučíme.

Konec střídání času: Evropa se připravuje na hodinovou revoluci

Když se změna času ve 20. století zaváděla, šlo vlastně o logickou volbu. Lidé byli v zimě nuceni kvůli brzkému západu slunce svítit od poměrně brzkého odpoledne. Aby se tedy ušetřilo za elektřinu, posunul se čas tak, aby to lidem vyhovovalo více. Tuto myšlenku tehdy zavedla naprostá většina zemí Evropy. A vydržela dodnes.

Užitečné řešení, které ztratilo smysl

Po desetiletí se Evropané potýkali se dvěma každoročními přerušeními rutiny: v březnu se hodiny posunou o hodinu dopředu kvůli letnímu času a v říjnu se vrátí ke standardnímu (neboli zimnímu) času. Důvod? Úspora energie a delší období přirozeného světla přes den. Studie však ukazují, že v moderní době má toto opatření na spotřebu energie minimální vliv a že dokonce může více škodit zdraví než pomáhat společnosti.

Dost možná to znáte také: biologickým hodinám ve svém nitru zkrátka neporučíte, a proto se po změně času ještě dlouho budíte o hodinu dříve nebo naopak o hodinu později. Navíc tento nepřirozený biorytmus může poškodit i vaše zdraví. Podle webu iDnes se v souvislosti se změnou času zmiňuje například zvýšené riziko infarktů nebo potratů.

Změna času zrušena: Země v Evropě v říjnu naposledy vrátí čas

Aktuálně to však vypadá, že od roku 2025 Evropská unie oficiálně tohle každoroční martyrium ukončí. Na celém kontinentu se tak naposledy otočily hodiny zpět právě letos v říjnu. Vše bylo plánováno už dříve, ovšem odsunul to obávaný covid.

„Kvůli covidové krizi se domluvilo, že změna času nebude téma, které budeme řešit. Řeklo se, že se po roce 2024 znovu s komisí k tématu vrátíme, Evropský parlament to odsouhlasil. Nyní to bylo na členských státech, aby se domluvily,“ řekl pro CNN europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Od roku 2025 by tedy měl trvale platit běžný středoevropský, tedy zimní čas. Je totiž považován za bližší přirozenému cyklu denního světla, takže podporuje lepší spánek a celkové zdraví.

Bude vám změna času chybět, nebo ji naopak vítáte?

Zdroj: CNN, iDnes

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz