Článek
Každý rok zdravotní pojišťovny nabízejí různé benefity, ale spousta lidí o ně vůbec nežádá – a tím přichází o tisíce korun. Nebuďte mezi nimi. Pokud jste pojištěnci VZP, můžete dostat například příspěvky na pohybové aktivity, dentální hygienu nebo onkologické vyšetření. Při tom všem máte šanci ušetřit nemalé částky.
VZP – největší zdravotní pojišťovna v Česku
Podle Ministerstva zdravotnictví je VZP nejoblíbenější zdravotní pojišťovnou v Česku. Pojištěno u ní je přes 6,15 milionu lidí, což ji řadí na první místo v zemi (svůj podíl na tom samozřejmě mají i lidé, kteří jsou u ní pojištěni automaticky – například cizinci, jak píše web Novinky). A o co si můžete požádat?
- Až 2 000 Kč na dentální hygienu (pro děti do 18 let)
- 1 000 Kč na pohybové kurzy (sportovní aktivity, tábory apod.)
- 3 000 Kč na komplexní onkologické vyšetření
- Příspěvky pro pacienty s diabetem
- Další slevy pro členy Klubu pevného zdraví
- Zkrátka – je škoda nevyužít to, co máte k dispozici.
Některé příspěvky VZP od letoška omezila
Bohužel i když nabídka příspěvků zůstává poměrně štědrá, od letošního roku došlo k několika změnám. Omezily se hlavně příspěvky na pohybové aktivity a dentální hygienu.
Z loňského programu ještě můžete dočerpat 1 000 Kč na sport a dalších 1 000 Kč na dentální hygienu. Letos se ale tyto dvě kategorie spojily a klienti mohou dohromady získat jen 500 Kč. To znamená, že pokud jste dříve čerpali dvakrát 1 000 Kč, letos už tolik nedostanete. Je tedy dobré s tím počítat.
Jak o příspěvky požádat? Termíny a podmínky
Aby vám příspěvek nepropadl, pamatujte si, že u příspěvků na sport a dentální hygienu je nutné žádost podat do 6 měsíců od zaplacení aktivity nebo služby.
Letos už také není možné žádat jinak než přes aplikaci Moje VZP. Takže pokud chcete příspěvek, budete si muset stáhnout aplikaci a podat žádost elektronicky – osobní návštěva na pobočce vám už nepomůže (a upřímně, komu by se chtělo stát fronty – online je vše mnohem pohodlnější).
Další podmínkou je podle VZP absolvovaná preventivní prohlídka u praktického lékaře v posledních dvou letech. Pokud jste tedy nebyli u svého doktora na povinné prohlídce, na příspěvky už jednoduše nedosáhnete.
A co vy? Využíváte příspěvky od své pojišťovny, nebo je necháváte ležet ladem?
Zdroj: Novinky, VZP, Události247