Článek
A co je na tom nejlepší? Prý je to teprve začátek. Podle jejich odhadů by totiž v extrémních podmínkách tahle baterie mohla vydržet klidně celé století. A ruku na srdce – kolikrát v životě by se něco takového hodilo, že?
Nápad, který by čekal málokdo
Základ téhle kouzelné baterky tvoří radioaktivní izotop uhlíku, konkrétně uhlík-14. Pokud vám to něco říká, tak ano, uhlík-14 se používá při datování archeologických vykopávek.
Jak píše server Jeruzalem Post, díky extrémně dlouhému poločasu rozpadu (víc než pět tisíc let!) je uhlík-14 ideální na dlouhodobé napájení zařízení, která prostě nesmějí „vypnout“. Třeba kardiostimulátory – ano, máme na mysli ty, co dnes vydrží patnáct let, by s novou baterií mohly klidně fungovat až do konce života svého nositele. A to bez nutnosti bolestivých výměn. To by řada pacientů bezpochyby uvítala.
Nejen pro doktory a nemocnice
Ale medicína rozhodně není jediné místo, kde by tahle baterie mohla najít své nové uplatnění. Díky své odolnosti vůči extrémním teplotám – zvládne mráz minus 100 i vedro plus 200 stupňů – by se hodila třeba do vesmíru. Vždyť právě tam pochází většina problémů a selhání právě od porouchané techniky. Tomu by však už mohl být jednou provždy konec.
A ve hře rozhodně není jenom vesmír. Nukleární baterie by podle stránek Live Science našla uplatnění i při hlubinném průzkumu oceánů nebo na polárních stanicích, kde je normální napájení mnohdy až neřešitelně složitým problémem. Jednoduše řečeno – tam, kde člověk potřebuje spolehlivost na sto procent, by se nová baterie mohla stát doslova pokladem všech pokladů.
A co bezpečnost? Nemusíte se bát
Díky tomu, že uhlík-14 vyzařuje jen minimální radioaktivitu a je pevně uzavřený v diamantové vrstvě, je riziko pro okolí prakticky nulové. To pro úplnost (a pro skeptiky a pesimisty). Takže nehrozí žádné jaderné nehody ani podobné sci-fi scénáře.
Vyměnili byste klasickou baterii za takovou, kterou nemusíte nikdy dobíjet?
Zdroj: Autorský text, Jeruzalem Post, Live Science