Článek
Musíme si tedy položit otázku, jak situaci bezpečnosti v Evropě řešit. Význační politologové upozorňují na to, že se chystá schůzka Putina s Trumpem a jejím výsledkem může být mocenský způsob znovurozdělení Evropy a potažmo i jiných částí světa.
Asi bychom neměli v této hektické době slepě vyčkávat na rozhodnutí nespolehlivých spojenců. Je hezké, že zvyšujeme výdaje na zbrojení a podporu NATO, ale ve světle nových událostí to může být i podpora protivníka. Evropa by se měla více semnout a opustit USA v této organizaci. Pokud by vznikla samostatná obranná aliance Evropských států, tak by putování peněz do zbrojení bylo více kontrolovatelné.
Ukazuje se také že paní Černochová nekompetentně obětovala horentní částky za letadla, která možná pod vlivem nových vyjádření amerického prezidenta neuvidíme, pokud zaútočí na Grónsko, potažmo Dánsko, pro splnění „amerických životních zájmů“, kterými je zájem o nerostné bohatství ostrova.
Nevíme ani, jak se budou nápady Trumpa dále vyvíjet, je to skutečně nevyzpytatelný, nyní to již můžeme říci, protihráč. V době, kdy vzpomínáme na Karla Čapka a jeho vize, které se nakonec bohužel naplnily, je to zdvižený prst k mocenské politice. Zvláště nyní, kdy se naše vláda staví i proti rezolucím ostatních států ve prospěch názoru USA. Také víme, jak to bylo s ochrannými pakty před světovou válkou a jaký může být spoleh na jakékoli spojence.
Měli bychom si ujasnit, co je naší prioritou a zda není důležitější dobře komunikovat se svými sousedy a nejen poukazovat na nebezpečí z východu. Všichni mocipáni jen zvažují, co se vyplatí jim a ne jejich „spojencům“.