Hlavní obsah
Názory a úvahy

Letem českým politickým světem

Na rozmezí let 2024/2025 v českém politickém spektru.

Článek

V současném českém politickém spektru panuje značná nervozita mezi opozicí a vládní koalicí a uvnitř jednotlivých koaličních stran. Velice brzy začala předvolební kampaň do poslanecké sněmovny. Opozice v preferencích má narvrch a vládní koalice dumá o příčině neoblíbenosti v občanské veřejnosti. V české společnosti stále přetrvává z n e c h u c e n í ze současné vládní politiky, ale i přesvědčení o nutnosti a prospěšnosti změny a výměny současné koaliční a vládní garnitury. Vzniká i znechuceností z více členných koalicí a i příklon k střídavému vládnutí dvou silných politických subjektů, a to bez nějakých průsečíků menších koaličních stran.

Vnitrostranická politika vládní koalice nejen že neustálila, ale naopak je prohloubila a propadla životní úroveň a sociální jistoty obyvatelstva. Vyostřují se vztahy mezi vládní koalicí a opozicí a začíná stále větší společenské a politické c h v ě n í v jednotlivých stranách i mezi koaličním stranictvím.

Maglajz v hlavách vládních politiků

Předvolební maglajz nevzniká jen v hlavách politiků, ale v jejich marketingových týmech. Jiný zase vzniká v hlavách krajských a okresních funkcionářů o hlavy „posvěcených“ do vnitrostranického klání do zápasu o poslanecké posty. O mocenské společenské a finanční výsluní „v poslaneckých pelíškách.“ Zároveň i diferenciace ve stranických a funkcionářských řadách. Vznikají stranické záchvěvy i kritické hlasy směřující k současným vrcholovým elitám. Již opatrně se vymezujících, ale již se i připravujících za náhradu těch, kteří neuspějí s programem koalice Spolu a nezískají voličské hlasy. V politických kuloárech se již nešeptá, ale spřádají se povolební plány. Plány na odstranění starých neodpovědných stranických elit a nahrazení novými. S kým a za jakých okolností ve vládních nebo v opozičních pozicích se blokově spojovat. Již se z povzdáli neporcuje „rozpočtový medvěd,“ ale politický a mocenský „medvěd“ a možná bloková uspořádání.

Zatím a prozatím všechny politické hlavy přemýšlejí a dumají o marketingových fíglech, jak nejlépe přimět VOLIČE, ABY PRO JEJICH STRANU, JEJICH POSLANCE, HODILI HLAS DO VOLEBNÍ URNY.

Koaliční kolotoč

Točí se to a točí. Točí se vládní koalice a točí se i opozice. Točí se vládní stranictví. Parlamentní strany i neparlamentní. Preferenční výsledky však ukazují stabilitu jedné strany a pak dlouhou mezeru, kde se točí další strany. Dva koaliční rivalové soutěží o vedoucí koaliční postavení a dva o setrvání v poslanecké sněmovně. Marketéři politických stran se předhánějí, aby vylepšili vizáže jednotlivých politiků a jednotlivých stran. Je možno z dnešního pohledu konstatovat, že v politické přetahovanici nijak nevyhrává a je v slabší kondici. Jen otřepané a fanfarónské fráze a fandění si „do vlastní kapsy“ nijak neláká většinu české veřejnosti. Naopak spíš v každé z koaličních i opozičních stran jsou prominentní osobnosti i tak zvaní „tahači vody“ a i takoví, kteří vytváří „politické křoví“. Ve stranách jsou lidé více nebo méně aktivní, pro stranu zapálení i stranicky laxní. Pak existují příznivci, kteří nejsou stranicky ukotvení a jsou spíše přelétavými ptáky různě štěbetajícími a vybírajících si z různých politických hrozinek z výběrových možností. Když to vše tak přebereme, tak je na politickém a předvolebním „nebíčku“ na tom lépe opoziční než vládní koaliční stranictví. Programové a jiné nepovedenosti a politické výkřiky „do tmy“ více srážejí občanskou veřejnost do role nepříznivostí „k vládním politickým umělcům,“ než k jejich podpoře. K podpoře nesourodé vládní koalice, kde se po třech letech vládnutí viditelně ukazuje jejich programová rozkolísanost a získávání a tahanice o postavení již příliš nejednotné koalice. Začínají převládat v předvolebním období získávat výhody na úkor jiných koaličních stran.

Racionálně i emotivně uvažující volič, který vládní a koaliční „slibotechnu“, ve svých úvahách se asi může více přiklánět k tomu, že je asi již na čase dát spíše na další léta možnost silnému a stabilnímu stranictví, než před neustálou labilitou samo chválící se současné vládní koalice. Jedno je však jisté, že pozvolna se roztáčející předvolební marketingová kola budou stále zrychlovat.

Česká veřejnost se bude muset rozhodovat komu dá ve sněmovních volbách v roce 2025 svou důvěru.

O klíčích k vládní moci

Krajské volby v letošním roce změnily nerovnováhu v krajích ve prospěch opozice na úkor koaličního stranictví. Vládní a koaliční stranictví sice udrželo pozice ve velkých městech, ale neudrželo převahu v hejtmanských pozicích. Asociace krajů se octla v rukou opozičního hnutí Ano a tím i možnost, že samosprávní orgány mohou až stupňovat kritiku vládní koalice a hledat nespokojence v řadách starostů a krajských, okresních a místních různých nespokojenců. Nespokojenců nejen s koaliční vládou Spolu, ale s klesající životní úrovní, s ekonomickou a sociální nestabilitou. Mohou se i měnit strategické a taktické cíle hlavní opoziční strany. Neorientovat se v současnost i v perspektivě na lídra hnutí Spolu, a to jen na občanské demokraty – ODS, ale více na hnutí starostů – STAN. Na hnutí, ve kterém lze pozorovat stále více oddělování vrcholové stranické reprezentace od své stranické základny. Je znatelné, že stranická reprezentace více se věnuje mezinárodní politice a zanedbává vnitrostranickou a tuzemskou základnu. Starostů a jejich místních příznivců, kteří jsou stále více nespokojení s vládní vnitrostátní politikou na úkor samosprávních orgánů.

Je zde i úloha a již labilita střední občanské vrstvy, stále pociťující chybné vládní kroky ohrožujících nejen ekonomickou, ale i sociální stabilitu a snižování životní úrovně. Rýsuje se i nespokojenost chudších sociálních vrstev obyvatelstva, již zvěstujícím poklesem jejich životních jistot. Je zde i nespokojenost ve státní správě a radikalizující se státní byrokracie a státních služeb. V neposlední řadě je tu i odstupné stanovisko ekonomických orgánů státu, které poukazuje na chyby v plánované důchodové reformě a v rozpočtu na rok 2025. V české občanské veřejnosti a politickém stranictví se zvyšuje rozpornost na koncepci, program a nutná opatření nejen okamžitá, ale i střednědobá i další perspektivy. Perspektivy na další vývoj občanské společnosti, národních a evropských státních zájmů. Klíčem k volební výhře ve sněmovních volbách je, zda se podaří stagnující vládní koalici voliče přesvědčit, že je prý nejlepší vládou za existence České republiky. Nebo současné opozici, že se jedná o pragmatickou vládu, která ve své neodbornosti zanedbala své úkoly a poslání vůči české a občanské společnosti.

Voliči rozhodnou o nezbytnosti nebo o setrvání vládní a koaliční elity Spolu, nebo o zcela nové povolební koalici, vládní nebo opoziční.

P o d p o l i t i c k o u  č a r o u

Panoptikum současných politiků

Navštivme museum voskových figur současného politického panoptika. Ctihodné figuríny v slušivých pánských a ženských oblečcích točících se na dřevěných podstavcích. Můžeme si zabádat a hledat, kdo je kdo na základě nálepek a možných a příměrů.

1.

Profesor na politickém výsluní blahosklonně kynoucí občanskému fóru a slibují možné a nemožné a snící o českém blahobytu, když česká životní úroveň se propadá k evropskému dnu.

2.

Podrž dečka a odchovanec prý nejlepší právní univerzity, který již asi třicet dva let brázdí a vymetá poslanecké kuloáry a splétá různé politické pavučiny.

3

Dva bazilišci, zvedající oči do nebeských výšin, modlící se k sociálním božstvům a slinící sociální fráze a házející fráze o odpovědné vládní koalici.

4.

Dáma s rozeklaným jazýčkem s nadneseným projevem, slintající nadřazené fráze na potkání.

5.

Jiná dáma, tančící politické tance z pozice pávice, ale i chrlící neustále politickou argumentaci možného i nemožného druhu.

6.

Ctihodný muž, starosta všech starostů, politický vyčůránek, ale i zákulisník, který by se chtěl stát jednou i pragmatickým lídrem nějaké ukuchtěné vládní koalice.

7.

Figura všech figur a emotivní rétor, politický otloukánek. Oblíbenec lidových vrstev, svým způsobem miliardářský vizionář, házející peprná slova nalevo i doprava.

8.

Politik, který zklamal své bukanýrské voliče i koaliční partnery, lízající ještě nezahojené politické šrámy a v pozadí vyčkávající, že musí zase jednou přijít lepší časy.

9.

Politický nezmar a neunavený politický pracant, stále koulející svou osobní a stranickou kuličku v pohodě i nepohodě.

10.

Zneuznaný tribun, neúprosný vládní kritik, prý populista, na kterého se lepí neustálá negativa všeho druhu.

Procházejte voskovým nebem současných politických figurín, připojujte vlastní nálepky kladné i záporné. Je možno si přát, aby nadále byly jen okukovány ve výkladní skříní politických osobností nebo uskladněny v politickém depozitáři, nebo i na dalším politickém slunění. Nejlepší je možná si přát zásadní změnu na českém politickém nebíčku. Proměny blbé společenské atmosféry, nové voličské zamíchání volebními kartami. Odchod některých politických figur a stran do ústraní a některým popřát šanci o nový styl a způsob vládnutí ve volebním roce 2025.

Nastal již asi čas provětrat českou politickou scénu. Pokusit se vytáhnout „nohy z politického bláta“ a zapomenout na dlouhé postkomunistické období. Znovu ztvárnit a virtualizovat občanskou společnost. Společnost schopnou vnitřní katarze i nových středoevropských a evropských postojů na základě potřebného národního a společenského semknutí a jednoty.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz