Článek
Kupředu levá, kupředu pravá a pochodem vpřed lze pozorovat v českém politickém spektru před sněmovními volbami. V politické realitě vládní i opoziční nohou do politicky a ekonomicky průšvihového období. Etablovaná stranictví hledají všechny možné marketinkové formy, aby oslovily potencionální voliče. Ještě neetablované straničky se začaly pást a profitovat z politických trablí současných sněmovních stran. Najednou tu máme z pozic vládní koalice Spolu až plačtivě a podbízivě se snažit poukázat, že za jejich vládnutí se přece jen občané měli a mají vcelku dobře, a že jejich další mandát je to nejlepší pro českou občanskou společnost. Naproti tomu sněmovní opoziční stranictví nešetří kritikou vládní koalice. Kritikou, že za její vlády stagnuje česká ekonomika i zvyšuje se zadlužení státu. Naproti tomu neparlamentní strany se snaží o vzájemnou propojenost, aby nabyly síly se dostat do sněmovny. Začala politická a marketinková soutěž o budoucí tvář a směrování české občanské společnosti. Začaly i kalkulace, kdo dá a komu se podaří sestavit povolební koalici, zda to bude současná vládní koalice nebo současná stranická opozice. Zřejmě rozhodne, kam se přikloní dosud nesněmovní strany, které jsou vesměs kritické k současné vládní koalici Spolu.
Přeskupování v politickém stranictví
Půl roku před sněmovními volbami lze pozorovat dvojí druh překupování v českém poltickém stranictví. Přeskupování v řadách vládní koalice, kde dochází k diferenciaci v pojetí podpoře vládní koalice, ale i v pojetí vyčkávání na úspěch nebo neúspěch současné vládní koalice Spolu. Jiné je to v řadách opozičního stranictví, kde se jedná o sounáležitost se současnou stranickou reprezentací. Mimostranické politické spektrum dochází k různým slučovacím procesům za účelem se probojovat do poslanecké sněmovny. Ve sněmovních stranách již začínají probíhat procesy, a to zvláště v koalici Spolu, na případnou další podporu současných politických a stranických reprezentací, ale v případě neúspěchu hledání dalších možných pragmatických dohod k udržení mocenského a politického postavení. Opoziční stranictví, zvláště hnutí Ano, vyhlíží zase optimálního spojence do své případné povolební vládní koalice. Z určitého úhlu pohledu jedná se o optimální spojenectví s menšími, dosud nesněmovními stranictvími, s protestním postojem k současné vládní koalici.
Klíčem k úspěšnému oslovení českých občanů asi se stane zvýšení voličské pozornosti vnitropolitickým stagnačním ekonomickým jevům, které jsou schopné zastínit současné zahraničně politické dění. Zahraničně politické dění, kde v obrysech je možno shledávat shodu, ale i řadu rozpornosti v hledání jednotného postoje o další orientaci české státnosti.
Novodobí političtí krysaři
Nastal čas vyluzovat opojné předvolební tony do voličské řady. Krysaři v českém politickém spektru vytáhli své flétny, některé vyluzují libé a některé nelibé zvuky. Některé emociálně působí a mobilizují, a některé mají charakter disharmonie. Političtí krysaři mají jedno společné-okouzlit a přesvědčit nejen své členské základny, ale i potenciální voliče, aby hodily do volební urny pro ně svůj hlas.
Flétny a flétničky, kam koho zavedete? Do nebeských politických výšin, nebo do politického propadákova?
Předvolební politické žranice
Cinky linky, činky linky, občanská veřejnost se zve k velké předvolební žranici. Podávají se vonné i nevonné politické chody a političtí velkokuchaři v bílých čepicích mávají měchačkami a sborově zpívají: občanští voliči, naše žrádlo (naše programové lahůdky) jsou nejlepší. Je možno se dohadovat, které prý předvolební žrádýlko bude nejlepší?
Předvolební občanské snění
Už je tu jaro a brzy bude léto a pak se blíží podzim. Jarní politické dovádění nahradí politické vřískání a pak přijde pro někoho radostné poskakování nebo smuteční rozlučka. Někdo bude slavit svatební koaliční hostinu a jiní budou plakat v politickém zákulisí. Kam a kam se zařadíte občanští voliči?
Copak se to děje?
Copak se to děje? Copak se to stalo? Na jedné straně prý prožíváme krásné a pohodové dny. Na druhé straně je tu prý je společenská a ekonomická krize. Človíčku vyber si! Najednou prý krásná pohoda a na druhé straně plíživá krize. Pro někoho se to všechno s…! Pro druhého prý samá pohodička. Občané, občané je to k politickému pláči nebo zasmání?