Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Starodávný jarmark v Rožnově pod Radhoštěm

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Václav Staněk
14. 8. 12:29

O víkendu 12. až 13. srpna se v Dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm konala akce s názvem Starodávný jarmark. A co se tam dělo? Pojďme se podívat.

Článek

Dorážíme v sobotu ráno, krátce před devátou. Před prodejnou vstupenek ve frontě čeká spousta lidí. Nutno podotknout, že Valašské muzeum v přírodě, pod které Dřevěné městečko spadá, umožňuje nákup vstupenek online. Toho jsme využili a v devět jsme byli puštěni do areálu.

Nabitý program pro každého

Nejprve si procházíme areál. Tradičně dojelo mnoho stánků s jídlem a rukodělnými výrobky. Byli zde Byliny z Beskyd, keramika Dub, Přírodní koupelové soli, Valáškování, Ateliér na tvrzi, Cyrilovo pekařství nebo Art Glass. Celkově prodejců bylo 97.

Ale už se blíží desátá hodina, a tak se pomalu přesouváme k budově radnice. Z balkonu kolem čtvrt na jedenáct návštěvníky vítá ředitel muzea. Mimo jiné se také dovídáme, že se starodávný jarmark v Dřevěném městečku koná již od roku 1975.

Foto: Václav Staněk

Dřevěné městečko

Program pokračuje plynule dál šermířským a praporečnickým vystoupením pod taktovkou skupiny pro historii a romantiku Gryff, kteří si pozvali praporečníky z Brna. V průběhu dne vystoupili celkem třikrát. Pokaždé na palouku v centru městečka.

Ale to už se blíží čas oběda. Návštěvníci si mohou vybírat z mnoha možností, byly zde stánky s bramboráky, klobásami a dalšími dobrotami. My jsme využili ale hostinec U Vašků, jednu ze dvou restaurací v areálu městečka. Mimo jiné nabízí výbornou kyselicu s preclíkem a haferové (borůvkové, pozn. aut.) knedlíky.

Po obědě se procházíme dál. V areálu vystupují i citerové soubory z České republiky a Slovinska. Dále potkáváme i flašinetáře a harmonikáře. Jeden z nich vystupuje i u stánku s tradičním cukrovím z Valašského Meziříčí.

Pokračujeme dál ke komornímu amfiteátru. Ve 12:30 zde začalo vystoupení skupiny Musica Angelica - koncert pro harfu a zpěv. Jedná se o skupinu tvořenou dvěma dámami ze Zlína. Bylo to velmi příjemné představení. V průběhu jejich hodiny zazněly irské a skotské tradiční skladby, ale i autorská píseň o levandulové farmě z Bochoře - Bochorvence. Dále dámy zahrály i cover od Spirituál Kvintetu, titulní píseň ze Zaklínače v polštině nebo z filmu Město andělů.

Pro děti byly nachystány také aktivity a další program. Na palouku u Janíkovy stodoly si nejmenší diváci mohli poslechnout valašskou pohádku, vyzkoušet chůzi na chůdách nebo vyzkoušet další dílničky. Nedaleko amfiteátru si návštěvníci mohli zahrát kuličky, domino, hru Město, jméno, zvíře, věc a další vybrané hry.

Závěrem

Jako vždy to byla akce podařená. Počasí pořadatelům a návštěvníkům přálo. Jediná výtka, kterou bych asi zmínil, je omezený prostor sezení u jídla. S tím se ale, při takových akcích obzvláště, musí počítat.

Zdroje:

https://www.nmvp.cz/roznov/program/akce/starodavny-jarmark3

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Rožnov pod Radhoštěm

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz