Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Pošťácká aneb postřehy zpoza přepážky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Věra Vaňková vlastní foto
16. 8. 14:57

Karel Čapek kdysi dávno napsal „Pošťáckou pohádku“, která jako každá správná pohádka končí happyendem. Tento literární útvar, který vám předkládám rozhodně žádná pohádka nebude, nýbrž literatura faktu a hlavním hrdinou není pošťák, ale pošta.

Článek

Tak si pojďme našeho hrdinu trochu představit: byť se děj odehrává ve 20. letech 21. století, jedná se o socialistický podnik s komunistickými manýry některých pracovníků nápadně připomínajícími nechvalně proslulou STB. Jedinec, který používá mozek, logický úsudek, má vlastní názor a nedej Bože ho vysloví nahlas, je v této instituci tvor nežádoucí. Naopak komu nejsou cizí podrazy, donášení, udavačství, řiťolezectví, pomluvy a je v těchto disciplínách zběhlý, toho zde čeká skvělá budoucnost a raketový kariérní vzestup na pozice, o nichž by si jinde mohl nechat jedině tak zdát pod vlivem omamných látek.

Nuž tedy vítejte v absurdistánu a pojďme rovnou na věc, tedy za přepážku do míst zákazníkovi zapovězených. Když jsem poprvé vstoupila do útrob poštovního provozu, zůstala jsem stát v němém úžasu v domnění, že jsem se ocitla v poštovním muzeu a prohlížím si exponáty z doby dávno minulé. Po procitnutí jsem zjistila, že se nacházím ve skanzenu, který je pro návštěvníky otevřen každý všední den bez ohledu na turistickou sezónu a expozice výpočetní techniky a dalšího vybavení z přelomu 80. a 90. let minulého století je občas i funkční. Toto poznání evokuje myšlenku vznésti dotaz do vyšších pater: „Jak chcete tuto notně zastaralou instituci upgradovat na vyšší verzi, tj. moderní doručovací společnost 21. století s výpočetní technikou a softwarem na bázi MS DOS z doby digitálního pravěku? Aby spolu všechno hezky ladilo dohromady, vybavení odpovídají i mzdy obsluhujícího personálu, jenž je honosně nazýván klientskými pracovníky. Jejich výše rovněž zamrzla kdesi v minulém století. Nemusíte se bát, že byste se nedokázali psychicky vyrovnat s rychlým zbohatnutím, naopak. Rozdíl mezi příjmem značně pod hranicí důstojné mzdy a životními náklady, budete nuceni hradit z vlastních úspor. Dokážete-li zpomalit životní funkce jako tibetští mniši a žít na ulici bez stravy a spánku, máte vyhráno! Odpadnou vám nutné výdaje a v noci můžete na brigádu – třeba třídit zásilky.

Fascinující je pohled do interiéru poštovního úřadu očima náhodného kolemjdoucího, jehož přitáhne dovnitř pouze zvědavost, psí počasí nebo úmorné vedro (posledně jmenované pouze v případě, patří-li konkrétní pošta mezi vyvolené a je vybavena klimatizací). Vejde a zastaví se mezi dveřmi. Není si totiž jist, zda si nespletl vchod, neboť vstupní hala připomíná prodejnu hraček, papírnictví, trafiku, knihkupectví, v lepším případě pojišťovnu, nikoli však poštu.

A jakýpak šok zažije zákazník – cizinec, když zjistí, že mu nikdo nerozumí nebo rozumět nechce, jelikož spousta paní či slečen za sklem (pánové prominou, těch je tu minimum) neovládá žádný cizí jazyk. A kdybyste viděli překvapivý výraz návštěvníků ze zahraničí, kteří se zde marně snaží připojit na internet, protože ho potřebují k vyřízení jisté úřední záležitosti! V nejlepším případě se jim na otázku „Is there WiFi here?“ dostane odpovědi: ne, běžte naproti do restaurace, tam ji mají.

Kapitolou samou pro sebe je otázka dodržování, resp. nedodržování bezpečnosti a zákona, o jehož existenci patrně nemají vedoucí pracovníci ani ponětí a jenž se zove „Zákoník práce“. Takže pokračujeme reportáží „z posilovny“: Paní chce poslat třicetikilový kufr – domů z lázní, protože ho neunese. Vy musíte! Pan si objednal poštou kus auta, další nábytek, sekačku, bazén a půlku Mountfieldu, slečna si přišla vyzvednout zásobu granulí pro psa na pět let a tamhleten svalovec si jde určitě pro ty činky, o které už týden zakopávám ve skladu. Pouhých 30 kilogramů… Hračka pro ženu, která neváží ani dvojnásobek, že? Co na to Inspektorát bezpečnosti práce!? A například pojem bezpečnostní přestávky slyšeli moji nadřízení evidentně poprvé v životě!

Jestli si myslíte, že vám šéfky či management za něco poděkují nebo vás dokonce pochválí, tak si to myslete. A zvykněte si na jejich obligátní pozdrav. Nikoli „Tak co, jak se máte?“, nýbrž „Tak co, kolik máte“? Rozumějte uzavřených účtů, pojištění, úvěrů, prodaných losů… Jedna z mých bývalých oblastních vedoucích byla poněkud vyvedena z konceptu, když jsem jí na otázku „Tak co lišky?“ (myšleno stavební spoření s liškou), odpověděla „Jó paní, ty tady dávají dobrou noc.“ Naštěstí byla jako jedna z mála lidská. Ano, byla, tak byla odvelena jinam – za zásluhy. A co teprve aromavisačky, ty jsou obzvlášť důležité! Pro neznalé – nepříliš libá vůně do auta, kterou koupíte na každé benzínce nebo v drogerii. Ale na benzínce ani v drogerii nepošlete dopis…. Naproti tomu třeba taková spokojenost zákazníků vrchnost vůbec nezajímá a není ani kritériem pro přiznání výkonnostní odměny. Paradox že?

Samozřejmě, tato práce má i svá pozitiva. Abyste si otestovali fyzičku a psychickou výdrž, nemusíte absolvovat triatlon ani měsíční pobyt ve tmě. Bohatě postačí pár týdnů, pro železné muže měsíců, a vaše výborná fyzická kondice a naprosto vyrovnaná psychika se vytratí stejně rychle jako chuť setrvávat nadále v tomto ústavu.

Ano, dokonce i benefity máme. Milé dámy, chcete-li zhubnout, zbystřete pozornost! Nechte se zaměstnat v našem věhlasném podniku a budete moci absolvovat úplně zdarma odtučňovací kúru. Ano, opravdu vás nebude stát ani korunu! Aby byl výsledek dokonalý, nechte se zaměstnat na malém městě nebo venkovské pobočce, kde buď není restaurace nebo ji tam najdete, ovšem s velkou cedulí „Stravenkové karty nebereme.“ Pak si můžete s příspěvkem na stravování v podobě kousku plastu leda tak škrabat v zimě okna u auta. Když utratíte měsíčně téměř čtvrtinu svého už tak ubohého platu za obědy, přestanou Vám brzy chutnat, tedy pokud vůbec stihnete v polední pauze do restaurace dojít. Kastrůlková metoda se také příliš neosvědčila. Zůstanete -li v poledne na pracovišti, budete sousta hltat mezi ukládáním balíků a přebíráním dopisů od doručovatelů, takže raději nebudete jíst vůbec.

Práce na poště je také velmi vhodná pro hypochondry a notorické závisláky na lékařských ordinacích. Ze závislosti se vyléčíte jako mávnutím kouzelného proutku, neboť nejsou lidi, nebudou propustky.

Nemáte rodinu, přátele, koníčky? Pak je pro vás práce v této instituci ideální volbou, protože pokud byste měli, neměli byste na nic z toho čas ani sílu.

Již odmala mi moje babička vštěpovala: „Nikdy nelži, pravda vždycky vyjde najevo.“ Tuto zásadu dodržuji celý život a tudíž v očích mých nadřízených nejsem loajální vůči svému chlebodárci. Lidi proboha, kam jsme to dospěli? Máme lhát zákazníkům, abychom se zavděčili šéfstvu a vychvalovat potápějící se kolos a jeho velení, když všichni znají pravdu?

Ještě stále máte chuť zúčastnit se této výzvy pro „železné ladies“ (předpokládám, že „gentlemen“ už to dávno vzdali) a užít si zážitkový pobyt v časech předrevolučních se všemi vymoženostmi té doby? Pak hurá za poštovní přepážku! Obrňte se trpělivostí, obalte si nervy, vyberte úspory a hlavně dodržujte tato čtyři přikázání: nemyslet, neoponovat, nehledat v ničem logiku a nemít vlastní názor!

Zlomte vaz a napište mi, jak dlouho jste tam vydrželi!

Poznámka pod čarou

Jakmile byť jen jedno přikázání porušíte, obdržíte za dlouholetou službu státu bonus v podobě adrenalinového zážitku = padáka. A na vaše místo nastoupí mladí, poštou ani jiným zaměstnavatelem nepolíbení jedinci, ohební, poslušní a neznající, jak to chodí jinde. Samozřejmě záhy odejdou, protože chtějí žít!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz