Článek
Vycestování do tropů a subtropů může být pro mnohé velkým lákadlem a zároveň i splněným snem. Neznamená to ale jen sbalit si kufr, koupit letenky, zajistit ubytování a vyrazit. Pokud si člověk nezjistí dostatek informací o dané zemi, může to pro něj mít vážné následky. Nehledě na to, že nakažený turista může infekční nemoc zavléct následně i do své vlasti.
Aktuálně jste povinni nechat se očkovat proti žluté zimnici, pokud se chystáte vycestovat do některých zemí Afriky, Jižní Ameriky a Střední Ameriky. Konkrétní destinace, kterých se vakcinace týká, jsou přitom uvedeny na seznamu, který pravidelně aktualizuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Druhá povinná vakcína je proti meningokokové meningitidě.
Samotný plán očkování se pak vždy odvíjí od individuálních potřeb cestujícího. V rámci konzultace s lékařem je potřeba nejprve zjisti, do jaké destinace se vydáváte, na jak dlouho a v jakém ročním období a zda se jedná o pobyt ve městě či na venkově. Zároveň je nutné zohlednit také váš zdravotní a imunitní stav, věk a případně i těhotenství.
Co vám hrozí v Jižní Asii?
Pokud vás čeká dovolená v Jižní Asii, zejména pak v Thajsku, zvažte očkování proti břišnímu tyfu a vzteklině. První zmíněnou nemoc zde totiž můžete poměrně snadno chytit prostřednictvím špinavé vody nebo ze špatně zpracovaných potravin. Na svědomí ji má bakterie Salmonella typhi a hlavními příznaky nákazy jsou bolesti hlavy, nechutenství, horečka a později i průjmy.
Očkování proti břišnímu tyfu probíhá zpravidla dva týdny před odjezdem do dané destinace. Co se týká vztekliny, tak ačkoliv je u nás toto onemocnění už vymýceno, v Thajsku je možné jej stále chytit od volně pobíhajících psů, opic, lišek nebo kojotů. Jedná se o extrémně nebezpečnou nemoc, která napadá centrální nervovou soustavu a vede k úmrtí pacienta. Naštěstí i proti vzteklině je k dispozici očkování, které se aplikuje několik týdnů před odletem.
K nejvíce rizikovým oblastem patří Afrika
Pití špinavé vody se rozhodně nevyplácí ani v Africe. Může se v ní totiž vyskytovat bakterie Vibrio cholerae, která, jak už její název napovídá, způsobuje choleru. Jejími charakteristickými symptomy jsou vysoké horečky a vodnatý průjem. Očkování proti choleře se však od ostatních liší v tom, že se podává ústně ve formě nápoje.
Je přitom potřeba aplikovat dvě dávky vakcíny. Časový rozestup mezi jejich podáním musí činit jeden týden. Druhou dávku je vždy nutné užít nejpozději jeden týden před plánovaným odletem do rizikové oblasti. Jakmile jednou tuto proceduru podstoupíte, jste proti choleře chránění dva roky od jejího podání.
Aby toho nebylo málo, při cestách do Afriky se doporučuje také očkování proti už jednou zmíněné meningokokové meningitidě, které zajistí dostatek protilátek až na 10 let. Jedná se o vážnou nemoc, jež stejně jako vzteklina postihuje centrální nervový systém a až desetina pacientů na ni umírá. Ale ani v případě vyléčení není vyhráno, jelikož meningitida mívá vážné trvalé následky v podobě slepoty, hluchoty či obrny končetin.
Další doporučená očkování
Státní zdravotní ústav pak uvádí další doporučená očkování. Mezi ta nejčastější se kromě výše uvedeného řadí například vakcinace proti:
- virové hepatitidě A,
- virové hepatitidě B,
- přenosné dětské obrně,
- japonské encefalitidě,
- klíšťové encefalitidě,
- chřipce,
- opičím neštovicím (mpox),
- horečce dengue.
Očkování proti malárii zatím bohužel neexistuje
Za vůbec nejrizikovější destinace jsou pak v současné době považovány ty, kde se vyskytuje malárie. To znamená zejména tropická a subtropická Afrika, Střední a Jižní Amerika a Asie od Indie po Indonésii. Každoročně tato nemoc postihne zhruba půl milionu lidí, přičemž mezi nejčastější pacienty patří děti do 5 let věku.
První příznaky této zákeřné nemoci se zpravidla objeví 8 až 25 dní od nákazy a mají podobný průběh jako chřipka. Kromě toho se ale objevuje také zvracení a v důsledku rozpadu erytrocytů i anémie. V organismu se zároveň zvyšuje koncentrace hemoglobinu, což obvykle způsobí zvětšení sleziny. Pakliže pacient není včas a vhodně léčen, může pro něj být nemoc fatální.
Člověk se malárií obvykle nakazí při kousnutí komárem infikovaným parazitickým prvokem z rodu plasmodium. V současnosti ale bohužel očkování proti malárii neexistuje. Bránit se před ní v dané zemi můžete například používáním moskytiér a speciálních repelentů. V některých případech pak lékaři mohou cestujícím předepsat i preventivní antimalarika.