Hlavní obsah

Značné oblibě se těší psí plemena Labradoodle a Maltipoo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Boys in Bristol photography, www.pixels.com
14. 11. 7:00

Psi jsou po celém světě nejoblíbenějším zvířecím parťákem. V dnešní době si můžete vybírat z neuvěřitelného množství plemen a najít tak vytouženého parťáka, jako je třeba Labradoodle nebo Maltipoo.

Článek

Psi jsou po celém světě nejoblíbenějším zvířecím parťákem. V dnešní době si můžete vybírat z neuvěřitelného množství plemen a najít tak vytouženého parťáka, jako je třeba Labradoodle nebo Maltipoo.

Labradoodle

Ve snaze o to vyšlechtit ideálního vodícího psa a psa vhodného na canisterapii, který bude mít srst vhodnou i pro alergiky se v 80. letech 20. století v Austrálii podařilo několik pokusů o vznik takové psa. Jako ideální kombinací se jevilo využití labradorského retrívra a pudla. Protože byl hlavní záměr pomoci postiženým lidem, bylo třeba využít nejlepší povahy psů. Cíl byl jasný. Pes povahově vyrovnaný, učenlivý, hravý s dobrou velikostí s přátelským projevem jak vůči člověku, tak ostatním zvířatům. Důležitá byla i srst. Srst snadná na údržbu a jak bylo již popsáno, vhodná i pro alergiky.

Povaha tohoto plemene je opravdu mírná. Jsou velmi chytří, ale jejich výcvik vyžaduje jistou zkušenost a důslednost. Při správném výcviku jsou to velmi poslušná a oddaná zvířata. I když nejsou uznávané plemeno FCI, jsou znaky, které by měl pes mít. Nicméně například u velikosti jsou tři typy a to mini, kde pes dosahuje výšky 30-40 cm a váhy 6-12 kg, medium, kde je výška psa 40-51 cm a váha se pohybuje 12-23 kg a poslední je standard, který je největší a výška je 51-66 cm a váha 23-45 kg.

Foto: Julissa Helmuth, www.pixels.com

pexels-julissa-helmuth-11941915

U srsti se jednoznačně nedá říct, jaká bude. Díky křížení je podstatné, jaká část genů převládá. Pokud je více genu pudla, který nelíná, může být srst ve dvou typech, a to v typu vlny nebo rouna. Nicméně srst může být krátká, dlouhá, kudrnatá nebo rovná. Co se týče barvy srsti, ta je velmi rozmanitá. Od krémové po černou. Srst by se měla alespoň třikrát týdně česat.

Bohužel jejich šlechtění s sebou přineslo i negativní část. Psi velmi často trpí dysplazií kyčelního kloubu a vývojovou vadou loketního kloubu. Bohužel je trápí i onemocnění štítné žlázy a progresivní retinální atrofie. Vždy je třeba dávat pozor, od koho zvíře pořizujeme.

Maltipoo

Foto: dog-1222364, www.pixabay.com

dog-1222364_1280

U tohoto křížení bylo cílem vyšlechtit malého a roztomilého psíka. Maltipoo je kříženec trpasličího nebo toy pudla a maltézského psíka. Pudl jako velmi chytrý a pracovitý pes a maltézský psík jako skvělý společník měl dát vzniknout chytrému, společenského a roztomilému psíku. Pejsek je menšího vzrůstu v mnoha barevných variantách.

Pokud jde o charakter, bohužel tady to bude vždy překvapení. Nedá se jednoznačně říct, který charakter jednoho z plemen bude převládat. Nicméně většina Maltipoo je hravých, milých a své majitele milujících. K cizím lidem jsou většinou nedůvěřiví. Ostatní zvířata snášejí velmi dobře. Jsou často popisováni jako stateční a podnikaví.

Co se týče zdravotních problémů, je třeba zmínit, že mohou trpět na oční choroby a na problémy s kolenními klouby. Díky křížení pudla s kadeřavou srstí a maltézáčka se srstí jemnou, může docházet k plstnatění srsti a kožním problémům. Určitě je vhodné se poradit s veterinárním lékařem nebo přímo v psím salonu, jak správně o srst a kůži pečovat.

Maltipoo jsou milým společníkem rodiny. Pokud máte malé děti, je třeba jim vysvětlit, jak se k malým pejskům chovat, aby nedošlo k jejich zranění.

V článku jsem použila zdroje:

https://fera24.cz/labradoodle-nejdulezitejsi-informace-o-plemeni.html

https://www.petmd.com/dog/breeds/labradoodle

https://www.zoohit.cz/magazin/psi/plemena-psu/maltipoo

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz