Článek
ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je neurovývojová porucha, která se obvykle projevuje problémy s pozorností, hyperaktivitou a impulzivitou. Tato porucha může ovlivnit jedince ve škole, ale jelikož si ji ve většině případů jedinec přenáší i do dospělosti tak i v práci, přičemž se projevuje různými způsoby. ADHD může mít různé stupně závažnosti a může se projevovat různými způsoby u různých jedinců. Diagnóza ADHD obvykle vyžaduje důkladné vyšetření psychologem nebo psychiatrem a je založena na sledování symptomů a vyhodnocení jejich vlivu na každodenní fungování jedince. Co ovšem můžeme udělat dnes je to, že si alespoň nastíníme, co ADHD je a jak se projevuje, jelikož se týká 4-6% populace což vychází asi na 4 až 6 lidí ze 100 takže je možné, že jste se s takovým jedincem již setkaly nebo samy pociťujete tyto obtíže, navzdory tomu v ní poměrně velká část společnosti stále nevěří a nebo ji bagatelizuje avšak nediagnostikované a neléčené ADHD muže jejímu nositeli v mnoha případech doslova zničit život jelikož ADHD je velmi dobrým základem pro další komorbidity, tedy přidružená duševní onemocnění a v důsledku toho i větší míra sebevražd u jedinců s touto diagnózou a to je opravdový důvod proč bychom se o tomto tématu měli bavit a nezlehčovat tuto diagnózu. ADHD je velmi komplexní záležitostí a proto ho nelze jednoduše shrnout jelikož popsat tuto diagnózu v článku není možné a je zapotřebí minimálně kniha tak se v tomto článku budou objevovat pouze povrchové informace, které osobně pokládám za podstatné.
Tak, jako u všech lidí, je i u osob s poruchou pozornosti mnoho odlišností a každý jedinec je jiný. Proto není jeden vzorec přístupu, který by se dal našroubovat všem lidem s touto poruchou. Je také důležité zmínit, že ADHD dělíme na tři takzvané subtypy a v rámci nich si můžeme prezentovat nejvýraznější symptomy.
Prvním subtypem je tzv nepozorný typ občas označovaný jako ADD ten se vyznačuje následovně: Daný jedinec se nevyznačuje pro ADHD tak výraznými symptomy, které již vychází z názvu dané diagnosy a těmi je hyperaktivita a nadále také nevykazuje příliš velké známky impulsivity, dominantním symptomem je neschopnost udržet pozornost na danou činnost po delší dobu obzvláště pak na činnost, která pro daného jedince není jakkoliv zajímavá a vyžaduje větší míru úsilí a sebezapření jedinec tak může vypadat při práci spíše zasněně časté je například koukání z okna nebo provádění jakékoli jiné činnosti namísto věnování se zadanému úkolu. Dalším významným prvkem u tohoto subtypu je problém se začínáním činností, které opět nejsou zajímavé a vyžadují vyšší míru úsilí to potom často vede k nadměrné prokrastinaci tento stav se také označuje jako ADHD paralýza kdy si je jedinec vědom důsledků a závažnosti situace navzdory tomu není schopen se k dané činnosti odhodlat a musí tak vynaložit daleko více vůlové energie než neurotypický jedinec většinou tyto činnosti odkládá tak dlouho až je buď nesplní nebo je začne dělat v poslední možnou chvíli pod návalem stresu. Jedním ze znaků je taktéž nedotahování začaté práce či projektu což je typickým znakem pro všechny subtypy ovšem v tomto případě může být lehce výraznější. Tento subtyp se častěji objevuje u dívek, avšak není to pravidlem.
Druhým subtypem je Hyperaktivní typ
Tento subtyp se projevu přesně tak jak si každý představí ADHD výraznými symptomy jsou zde především hyperaktivita a impulsivita, avšak zde nejsou tak výrazné deficity v udržení pozornosti a začínáním úkolů které vyžadují delší duševní úsilí, ale opět to není pravidlem ovšem ve většině případů jsou tyto deficity slabšího rázu než u prvního subtypu. Takový jedinec se často vrtí nebo poklepává rukama a nohama, často opustí své místo v situacích, kdy se očekává, že zůstane sedět, příliš mluví a má potíže s čekáním, vyhrkne odpověď ještě, než byla otázka vyslovena do konce nadále často přerušuje v rozhovoru ostatní, nebo jim zasahuje do činností, pobíhá kolem nebo je neklidný v situacích kdy je to nevhodné. Zajímavým faktem ovšem zůstává že tento subtyp má pouze asi jen 30 % ze všech diagnostikovaných ovšem je nejlépe diagnostikovatelný, protože se projevuje těmito výraznými symptomy, kterých si lze lehce všimnout.
Třetím subtypem je subtyp Kombinovaný
Jak již z názvu vyplívá jedná se o kombinaci obou předešlých subtypů, je to nejrozšířenější typ ADHD. Objevují se zde hyperaktivita, impulzivita, ale i silnější problémy s pozorností a další typické znaky pro první subtyp jedná se o jakousi škálu kde se objevují s různou intenzitou symptomy z obou předešlých subtypů.
ADHD mýtus, výmluva , lenost, čas, exekutivní funkce, biologie, medikace
Bohužel se i dnes se poměrně často setkáváme s názorem, že ADHD je vymyšlené a neexistuje což je velmi škodlivé a lehce vyvratitelné tvrzení avšak většina odborné společnosti se shodne na jeho existenci a to na základě velkého množství pevných dat dokazujících jeho existenci bez, kterých by nebylo možné ADHD zařadit na seznam duševních onemocnění.
Dalším škodlivým tvrzením je, že se jedná pouze o výmluvu a tendenční diagnózu omlouvající neschopnost jedince a ano ADHD by nemělo být ničí výmluvou ale je to důvod, ovšem pokud známe důvod problému můžeme na něm pracovat a taktéž je to i důvod či vysvětlení pro ostatní, kteří mohou danému jedinci pomoci avšak i ostatní musí pochopit že ne všechno může daný člověk změnit a tak to musí přijmout.
„Lidé s ADHD jsou líní“ můžeme si to uvést na klasické větě směrované člověku s ADHD „To není ADHD to je jenom lenost“ bohužel to většinou lenost není a to z důvodu že lenost si vybíráme je to výběr a pokud jsme líní jsou nám důsledky našeho jednání lhostejné avšak lidem s ADHD lhostejné nejsou často jde o paralýzu kdy si jedinec prochází velmi silnými úzkostnými pocity a vyčítáním naproti tomu, pro ostatní jedinec vypadá, že jenom sedí a je mu to jedno avšak většinou sehrává ohromný vnitřní boj. Mozek jednoduše nefunguje tak jak má a tak spouští obrané mechanismy dobrým přirovnáním pro pochopení tohoto mechanizmu je příklad zkuste si zapnout sporák a na rozpálený sporák položte svou ruku racionálně si můžete říct, že stačí udělat jen pohyb ale váš mozek vám to nedovolí a stejně funguje i paralýza u lidí s ADHD podobný mechanismus se objevuje i u deprese.
Čas veličina pro lidi s ADHD naprosto neznámá lidé s ADHD mají trochu odlišné vnímání času nežli většina populace čas je pro ně velmi relativní jelikož většinou nejsou schopni odhadnout co jim kolik zabere času také se často neumí fixovat na dlouhodobé cíle jelikož až příliš žijí v přítomném okamžiku což se může zdát jako dobré ale není.
Exekutivní funkce nám na téma o čase krásně navážou jelikož exekutivní funkce jsou kognitivní procesy, které zahrnují schopnost člověka organizovat své myšlenky a činnosti, stanovovat priority, efektivně hospodařit s časem a rozhodovat se tyto procesy jsou často u lidí s ADHD narušeny a jedná se o jakousi druhou stranu mince ADHD jelikož exekutivní dysfunkce je součástí ADHD.
Biologie asi nejsilnější argumenty, které můžeme skeptikům předložit stojí na biologii a můžeme začít genetikou ADHD je silně geneticky podmíněno, dnes dokážeme konkrétně vystopovat geny, které jsou za to zodpovědné čímž pádem je dědičné a tak se s ním většinou rodíme jedná se o nejčastější příčinu vzniku. Mozek lidí s ADHD odlišně pracuje s neurotransmitery adrenalinem a serotoninem, jednou z jejichž funkcí je i soustředění v těchto mozcích je méně volných neurotransmiterů tohoto typu a na tento problém se zaměřuje medikace, která se snaží narovnat jejich hladiny. Dalšími odlišnostmi jsou drobné změny ve frontálním kortexu bazálních gangliích a mozečku jde vlastně o jinak zapojený mozek nutno také podoktnout, že ADHD nemá žádný vliv na intelekt ba dokonce vylučuje nízký intelekt.
Medikace asi nejvíce diskutované téma je ohledně medikace ADHD, ptáte se „proč?“ důvod je jasný medikace ADHD je založena na stimulantech, které jsou podobné drogám jako například kokain a anfetamin. Kontroverze vznikla především z důvodu podávání stimulačních léků dětem, avšak studie ukázali, že se jedná o bezpečnou a velmi účinnou léčbu. Byl zde strach že děti, které užívají tyto léky budou náchylnější k užívání drog avšak byl potvrzen opak a mezi medikovanými byl nižší počet uživatelů drog než mezi nemedikovanými. Ovšem medikaci u dětí bych se rád vyhnul jelikož je to velmi složité téma vhodné pro odborníky. K medikaci dospělých se nejčastěji používají nestimulační léky například Atomoxetin avšak občas se používá stejná medikace jako u dětí a to methylpenidát prodávaný po názvem Ritalin,Concherta.
Závěr
Závěrem bych chtěl říct, že nejsem žádným odborníkem a vše je pouze shrnutí mých osobních znalostí, které mohou být chybné jde jen o jakési přednesení mích znalostí a tezí píši to zde jelikož dnes se mnoho lidí prezentují jako psycholog či psychoterapeut ale přednášejí snůšku polopravd a mýtu o duševních onemocněních, kterými lidem s nimi velmi škodí a o ADHD je takovýchto článků víc než dost. Avšak nechci nikomu odpírat jeho odbornost ovšem určité části článku byli značně kontroverzní. Další motivací jsou komentáře pod články s ADHD a i jinými duševními onemocněními, které daná témata zesměšňují nebo se k nim vulgárně vyjadřují a tak zde chci prezentovat své znalosti a budu rád i za opačný názor a diskuzi. A byl bych rád pokud tento článek udělá alespoň malí krůček proti stigmatu duševních onemocnění, nebojme se neurodivergence tito lidé nám mají co nabídnout tak jim pomozme.