Článek
Je to paradoxní. Zejména ODS si udělala z někdejších volebních slibů trhací kalendář, přičemž státní dluhová sekyra vězí v pařezu až po topůrko. Současná vládní koalice přitom zrušila zřejmě jediný ekonomický nástroj z programové dílny ANO, který dával smysl. Když bylo toto hnutí u vesla, díky EET se skutečně narovnalo podnikatelské prostředí ve službách a rovněž přibyly miliardy do státního rozpočtu.
Zásadním problémem tuzemského systému EET se nicméně stala přílišná ideologizace tohoto kontrolního nástroje. Takzvanou účtenkovou loterii tehdejší opozice vcelku oprávněně označila za udavačský prostředek. Přemotivovanost hnutí ANO, k němuž se ochotně připojili i jeho bývalí koaliční partneři, byla až fanatická. Kdo byli tito „přisluhovači“ v nadmíru zapáleném tažení proti podnikatelům? Kromě dohasínající ČSSD taky lidovci, kteří tenkrát spoluvládli s ANO stejně ochotně, jako to dnes dělají s ODS a dalšími „antibabišovskými“ stranami.
Návrat může být kultivovaný
Není pochyb o tom, že pokud ANO bude sestavovat po příštích sněmovních volbách novou vládu, EET se opět vrátí na scénu. Ostatně to již veřejně přislíbila bývalá ministryně financí Alena Schillerová.
Jestliže půjde o způsob kultivovaný a méně dryáčnický, nežli jaký byl při prvním zavedení, nelze proti tomu nic namítat. Každý, kdo občas cestuje, ví, že kontrola maloobchodních tržeb patří v civilizovaných zemích mezi klíčové mechanismy boje proti šedé ekonomice.
ANO by se však tentokrát přece jen mohlo inspirovat jiným než chorvatským, poněkud „inkvizičním“ modelem EET. Ten tehdy ČR převzala. V praxi to znamenalo, že podnikatel musel online nahlásit tržbu na finanční úřad ještě před inkasováním platby od zákazníka. „Finančák“ tak mohl v přímém přenosu sledovat všechny transakce dotčeného podnikatele.
Andrej Babiš tvrdí, že jeho hnutí je catch-all party, čili partaj pro všechny. Nevím. Nemohu volit ANO už jen kvůli někdejšímu pověstnému „zaklekávání“ na firmy, jež nic špatného neudělaly a které se jen shodou okolností ocitly v perimetru cifršpiónů z finanční správy. Ti podnikatelé byli konkrétní lidské bytosti, mnohdy s dětmi a rodinami. Od ANO naočkovaná a zdivočelá státní moc jim násilně – a bezdůvodně, jak se většinou ukázalo později – přervala jejich osudy.
Kardinální otázka tedy zní: Co si má počít člověk, který by opětovné zavedení EET přivítal, ale jenž má s vhozením volebního lístku s nápisem ANO do volební urny stejný problém, jako měli kdysi jiní ohledně podpory KSČ v boji proti kulakům?