Hlavní obsah
Satira

Češi čím dál více nakupují v Polsku mraženou elektřinu a vozí si ji domů

Foto: Vítězslav Dobeš

Na rozsvícení Václavského náměstí balíčky s mraženou elektřinou zatím nestačí, ale i to bude jednou jistě možné.

Nejen levnější potraviny a drogistické zboží, ale taky elektřinu si vozí z Polska stále více Čechů. Elektrická energie v tuhém stavu o teplotě minus patnáct stupňů je hitem, který v mnoha domácnostech pomáhá snížit náklady na světlo i otop.

Článek

Balení elektřiny do zmražených balíčků vymyslel teprve nedávno – společně s dalšími dvěma chovanci – klient ústavu pro choromyslné v Södertälje Hjalmar Sørensen. Zajímavého nápadu si při monitoringu denního tisku všiml pracovník polského velvyslanectví ve Stockholmu a po služební linii předal informaci „vejš“. Podnikaví Poláci se myšlenky ihned ujali a v krátké době ji překlopili do praxe.

Podle nejmenovaného zdroje stejnou zprávu zaznamenal rovněž tiskový atašé české ambasády ve Švédsku. Nejprve prý zajásal a stejně jako jeho polský kolega chtěl informaci poskytnout českým orgánům. Pak si však vzpomněl, že se v Holomóci už tři roky marně pokouší zkolaudovat malý domek, a proto nakonec zprávu založil do archivu. Výroba mražené elektřiny v českých podmínkách se mu celkem logicky jevila jako naprostá utopie.

Jak to celé funguje v praxi? O praktičnosti nové metody svědčí to, že mraženou elektřinu nabízejí nejen polské obchodní řetězce, ale i malé vesnické krámky. „Jest to bardzo snadne,“ řekl polský rolník Zbigniew Sosnovski a také názorně předvedl celý postup. Balíček s mraženou elektřinou se pomocí dvou kovových svorek zasune do běžné zásuvky. Poté stačí celé zařízení zahřát zapalovačem nebo jiným zdrojem intenzivního tepla – elektřina se do dvou minut přesune do elektrické sítě a začne sloužit svému majiteli.

Pokud čte tento text nějaký technický hnidopich a diví se, jak je možné, že mražená elektřina zůstává v objektu a neputuje dále do rozvodné sítě distributora, zcela jistě mu spadne čelist nad další „vychytávkou“. Součástí balíčku s mraženou elektřinou je totiž i malý čip s umělou inteligencí, která pohlídá, aby zmíněný jev nenastal.

Jediná nesnáz pro Čechy, kteří takto nakupují elektřinu, spočívá v náročnosti přepravy. Balíček s mraženou elektřinou je totiž nutné převážet v chladicím boxu. Samozřejmě přitom platí přímá úměra, že čím větší chladicí box, tím více balíčků si domů přivezete.

Obyvatelé Těšínska a dalších příhraničních oblastí s Polskem se však nemusí zabývat ani touto drobnou komplikací. Pokud je mražená elektřina přepravována v běžné termotašce, vydrží takto v klidovém stavu dvě až tři hodiny. Během nich je už spokojený zákazník doma v teploučku a mražená elektřina mu spolehlivě slouží.

Anketa

Chystáte se zajet do Polska pro mraženou elektřinu?
Ano
37,7 %
Ne
56,3 %
Pouze v rámci komplexního nákupu
6 %
Celkem hlasovalo 584 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz