Hlavní obsah

Jaký je rozdíl mezi islamistou a českým cenzorem? Ohledně svobody slova nevelký

Foto: Vítězslav Dobeš / Charlie Hebdo 14. 1. 2015 (přefoceno)

Svoboda slova je nedělitelná. Pro všechny.

Dlouhých deset let uplynulo od vražedného útoku v Charlie Hebdo. Muslimští radikálové tam tehdy zabíjeli kvůli svobodě slova. Český cenzor samozřejmě po svých spoluobčanech nestřílí – „jen“ by jim chtěl některé názory zakázat.

Článek

Příznačné pro českou společnost je, že některé její elity chtějí regulovat svobodné názory, ale zároveň je mezi lidmi rozšířen kult násilí. Od opojných „devadesátek“, kdy bylo dovoleno takřka vše, už sice uplynul nějaký ten pátek, avšak jeden pozůstatek nám zůstal: legendární „česká facka“ je vrcholem ledovce agresivity a lidé jsou schopni fyzicky napadnout druhého kvůli úplné banalitě.

Pravidla by přitom měla být nastavena úplně opačně. Známé Palivcovo rčení ze Švejka – „Zaplať si pivo a žvaň si, co chceš!“ – vystihuje vše. Naopak fyzické napadení by mělo být úplné tabu. Asi to potkalo skoro každého: někdo na vás například v metru začne pokřikovat, když ho slušně upozorníte, že se chová neohleduplně, ale fyzicky vás nenapadne. I to lze zahrnout, s přimhouřením obou očí, do všeobjímajícího pojmu „svoboda slova“. Pokud by však na vás dotyčný sáhl, měl by dostat pořádný flastr.

Vrchní tuzemský cenzor – oficiálně vládní koordinátor strategické komunikace – Otakar Foltýn v nedávném rozhovoru prohlásil, že musí čelit nadávkám a výhrůžkám od zastánců ruské agrese na Ukrajině. Sám se ale fyzického napadení někde na ulici nebojí; prý by to zvládl.

Vždyť je to celé postavené na hlavu. Není pochyb, že část české společnosti ruské napadení Ukrajiny schvaluje. Jedni nostalgicky vzpomínají na „věčné“ časy se Sovětským svazem (a nikdy jinak), druzí z nějakého důvodu nesnášejí USA a Západ vůbec, další jsou prostě jen jedinci s méně či více defektním charakterem… Přesto by měli mít právo žvanit si ve veřejném prostoru, co chtějí – s výjimkou výhrůžek fyzickým násilím.

Snad nikdo si nemůže vážně myslet, že druhého přesvědčí ke změně názoru zákazem nebo represí. Mnozí obdivovatelé Vladimira Putina a jeho režimu by se své adorace zbavili pouze tehdy, kdyby se do Ruska odstěhovali a zjistili, že život tam stojí za zlámanou grešli a že státní moc ční nebetyčně vysoko nad víceméně bezvýznamnou lidskou existencí. Když ale těmto jedincům začnete jejich názor zakazovat, jen se utvrdí v přesvědčení, že „mají pravdu“.

Jediná správná konstelace je tedy taková, že občan Foltýn by měl snést jakýkoli názor a trpělivě ostatní přesvědčovat o tom svém. Jestliže mu však někdo vyhrožuje fyzickým násilím nebo ho snad dokonce napadne, agresora by měl postihnout okamžitý a velmi tvrdý trest.

Zároveň je ale nutné zdůraznit taky toto: jelikož se pan Foltýn momentálně nachází v pozici cenzora, svoboda slova je od něj v ohrožení, i když hlavní zbraní dotyčného je obyčejná cenzorská tužka, nikoli samopal.

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-francie-si-pripomina-10-let-od-atentatu-na-charlie-hebdo-267564

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/foltyn-budeme-se-stydet-kdyz-putina-nezastavime-z-rusofilnic/r~1a6fe45ecf3b11efa065ac1f6b220ee8/

https://cnn.iprima.cz/normalnich-rusu-je-jen-pet-procent-demokracie-tam-nebude-ani-po-putinovi-rika-hrabal-krondak-427029

https://nazory.aktualne.cz/komentare/vlada-vypustila-na-dezinformace-buldozer/r~6d3d2150352c11efbb77ac1f6b220ee8/

Anketa

Je podle vás správná cenzura názorů?
Ano
0 %
Ne
100 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz