Článek
Cílem nových paragrafů je hlavně zamezit předávání informací, jež nejsou tajné. Pokud někdo prozradí nebo vyžvaní něco utajovaného, trestní zákoník na něj pamatuje v kolonce „vyzvědači a jejich pomocníci“. Co si však počít s tím, když se totéž děje v případě neutajovaných informací? Vládní poslanci mají jasno, ačkoli kritici novely upozorňují, že postih může zcela reálně hrozit i za intelektuálně chabější komentáře na sociálních sítích.
Obhájci nového postihu samozřejmě argumentují nebezpečím z Ruska – to je ta hlavní „cizí moc“. Současné Rusko je sice parodií normálního státu, ale čeští poslanci přece jen z ruských špionů dělají úplné hlupáky, když se domnívají, že jejich umění získávat informace z útrob Česka závisí hlavně na míře žvanivosti na internetu nebo ochotě prozradit cizímu agentovi třeba obecně známý fakt, že hlavním městem protéká řeka Vltava.
Nový právní paskvil se však vyznačuje – vedle primární absurdity – i dalšími důležitými konsekvencemi. „Cizí mocí“ by z logiky věci měly být vlastně všechny ostatní státy. Co když u piva prozradím Ukrajinci s vazbou na bezpečnostní složky, že Česko už nechce švédské gripeny a že by je podle mého názoru měla ke své obraně dostat právě Ukrajina? V případě platnosti nové právní úpravy bych se asi dopustil trestného činu, i když ve prospěch momentálně spřátelené, ale přesto „cizí moci“. To jsou paradoxy…
S výše uvedeným souvisí i další zásadní rozměr celé novely. Kontrarozvědka čili BIS (jež nové paragrafy chválí a která zřejmě jejich vznik iniciovala) sdělila, že vše, co novela upravuje, budou řešit orgány činné v trestním řízení, načež konečné slovo bude mít stejně nezávislý soud, čímž prý budou garantována práva všech zúčastněných.
Má to ale háček. Vlastně dva. První: trestní řízení má probíhat co nejvíce exaktně, bez možnosti vágních výkladů. A druhý: policisté mají spoustu jiné práce, je jich nedostatek a vymáhání práva kvůli tomu mnohdy dosti znatelně pokulhává.
Abychom nechodili daleko. Lze vzpomenout například zdánlivou banalitu, kdy Praha na svém území o silvestrovské noci zakázala používání pyrotechniky, přičemž některá místa navzdory zákazu připomínala Verdun (osobní zkušenost). Jistě, může se to zdát podružné. Když ale nedokážeme vymáhat dodržování předpisů ohledně „pouhých“ vyhlášek, jak to můžeme chtít na poli trestního práva – navíc v případě absurdního trestného činu? Mimochodem, můžete za něj dostat pět, ale i více let za katrem.
Milovníci Švejka už tohle všechno znají: mouchy, které kálely na obraz císaře pána, scénky, kde vystupuje civilní strážník Bretschneider, a taky výkazy o náladě obyvatelstva. Chybí už jen Pepek Vyskoč. Proč bychom se tedy dosyta nezasmáli další pochybné aktivitě českých poslanců.
V tomto prostoru se však kromě nadčasového odéru Jaroslava Haška vznáší ještě duch jiného literárního velikána. Kdo četl Proces a je pesimista, tomu do smíchu rozhodně není.
Zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-novy-trestny-cin-za-sber-dat-pro-cizi-mocnost-az-12-let-vezeni-40497777
https://m.echo24.cz/a/HZBFH/zpravy-domov-navrat-rok-1989-trestny-cin-cizi-moc-boure-dopadne-vsechny
https://www.denik.cz/z_domova/oslavy-noveho-roku-silvestr-v-praze.html