Hlavní obsah
Názory a úvahy

Petře Fialo, vždyť jde o moje peníze

Foto: Seznam.cz

Peníze bez zdravé ekonomiky v zádech jsou spíše jen cenina.

Mám takovou zvláštní libůstku – mám rád peníze. Vláda Petra Fialy však dělá vše pro to, aby mě o tuto radost připravila.

Článek

Rozpor mezi politikou současné vlády a obecnými ekonomickými principy je natolik velký, že si člověk říká, jestli to kabinet Petra Fialy myslí vážně, a co tím vlastně sleduje. Ne že by opozice byla proti bývalé pětikoalici a současné čtyřkoalici nějakým ekonomickým géniem – když už je ale něco hodně špatně, asi se z toho nelze vyvléct navlečením hroší kůže a ignorováním oprávněných výtek, byť pocházejí z opozičních lavic. Natož od renomovaných ekonomů.

A přesně o to jde. Proti ekonomickému diletantismu současné vládní koalice se totiž postavili nejen opoziční politici, ale především odborníci na poli hospodářství a financí. Není to tak dlouho, co jsme mohli sledovat v médiích zejména četné promluvy ekonomického poradce prezidenta této země. Bylo to v souvislosti s váháním Petra Pavla ohledně podpisu rozpočtu na tento rok. David Marek si moc servítky nebral – tytéž ekonomické výtky ostatně od něj zaznívají i na jeho profilu na síti X (dříve Twitter).

„Podpora podnikání? Zvýšíme DPFO. Kapitálový trh? Zavedeme WFT. Výběr daní? Zruší se EET. Energetická krize? Drahá plošná opatření. Fiskální konsolidace? Dluh/HDP dál poroste. Investice? Beton možná, školství a věda ne. Digitalizace? Zaostáváme za ostatními zeměmi. Výsledky?,“ ptá se Marek na svém profilu na zmíněné síti. Odpovědí je pochopitelně naprostá stagnace. Podotýkám, že angažmá pana Marka na pozici poradce prezidenta vychází z jeho profesionálních kvalit (je hlavním ekonomem prestižní společnosti), nikoli z politických kamarádšoftů, jak je v Česku obvyklé.

Neúprosná logika

Když hitlerovské Německo vyhlásilo válku USA, exilový předák Francouzů a pozdější prezident Charles de Gaulle prohlásil, že druhá světová válka tímto aktem prakticky končí. Věděl, že k míru a kapitulaci Německa povede ještě dlouhá cesta – nic však podle něj nemohlo odolat síle amerického průmyslu.

Podobně uvažoval americký zpravodaj a autor skvělé knihy Berlínský deník William L. Shirer. Ten ve zmíněné knize poznamenal, že Adolf Hitler (ironicky toho šílence nazýval velikánem) si snad vůbec neuvědomuje roli ekonomiky ve světovém konfliktu.

My dnes sice žijeme jakž takž v míru (Ukrajina bojuje za nás), ale ekonomické postuláty jsou samozřejmě stále platné. Pro mě osobně největší půvab ekonomie spočívá v tom, že tento obor v sobě přirozeně spojuje realitu všedního života a neúprosnou logiku čísel. Tohle se prostě nedá „okecat“.

Zejména ODS jako by se v posledních týdnech probudila z letargie. Petr Fiala se vydal na TikTok, jeho věrný druh Martin Kupka na sociálních sítích sdílí videa, jak se svými rodinnými příslušníky něco kuchtí nebo běhá v terénu pro zdraví.

Ale ne, moji milí. Mě tímhle divadýlkem nedostanete. Můj hlas v letošních parlamentních volbách získá ten, kdo mně slíbí smysluplný ekonomický program, a jemuž budu moct důvěřovat, protože v minulosti neporušil své volební sliby.

Zdroje:

X/@David_Marek

TikTok/@p_fiala

Facebook/Martin Kupka (ministr dopravy)

William L. Shirer: Berlínský deník, nakladatelství L. Marek, Bezručova 97, 430 03 Chomutov, ISBN 978-80-87127-47-6

Anketa

Jak vláda Petra Fialy zvládá ekonomickou problematiku?
Dobře
3,2 %
Špatně
95,7 %
Nevím
1,1 %
Celkem hlasovalo 833 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz