Článek
Nejdříve připomenutí základních pojmů. Karlovarská losovačka je již téměř dvacet let symbolem pro netransparentní veřejné zakázky. Výběr toho, kdo postaví multifunkční arénu, tehdy probíhal losováním lístků z osudí, přičemž losující dlouho šmátral a hledal uchazeče, z nichž pak místní radnice vybrala konečného vítěze. Zatímco „vyvolené“ lístky losující pán vybíral desítky vteřin, ostatní vytáhl z osudí mnohem rychleji.
Senát je – jak známo – díky jiné volební struktuře pojistkou demokracie. Horní parlamentní komora může korigovat mocenské choutky kolegů poslanců, pokud chtějí účelově měnit ústavní parametry. Když dojde v zemi k politické krizi a rozpuštění Poslanecké sněmovny, Senát přebírá její roli a zajišťuje, že zemi neovládne bezpráví.
Méně politiků? Žádná tragédie
Problém je, že česká politika je zbytečně nabobtnalá, přičemž existují větší a lidnatější země s menším počtem volených zástupců. „Proč bychom nemohli mít alespoň méně poslanců a senátorů?“ Tak může znít celkem legitimní dotaz prostého občana, který má vcelku oprávněný pocit, že mu stát bere peníze, kde může, ale sám na sebe tak přísný není. Pokud k tomu připočteme předražené politické trafiky v podobě současných krajů, je logické, že volič je jednak rozpálen do běla a za druhé, že k volbám se vypraví většinou až při výběru poslanců nebo prezidenta.
Bylo by docela zábavné, kdyby se novináři – a taky občané – systematicky začali ptát volených zástupců, jestli by politický vysavač našich daní přece jen nemohl začít fungovat na menší obrátky, to znamená s výraznou redukcí počtu lidí v zákonodárných a zastupitelských sborech. To by bylo výmluv. „Musíme chránit pestrost politického spektra a vybíraných osobností!“
Je otázka, zda aktuální předseda Senátu Miloš Vystrčil bude v novém složení horní parlamentní komory pokračovat ve své funkci. Lze předpokládat, že tuto výzvu neodmítne, poněvadž – řečenou mantrou českých politiků – od rozdělané práce se přece neutíká. Nová pracovní výzva by nicméně mohla vypadat tak, že se začne seriózně diskutovat o zavedení jednokolového systému voleb do Senátu.
Zpět k odlehčenému tónu. Možná bychom mohli změnu volebního systému směrem k losování senátorů, místo jejich volby, začít návrhem, ať si nového nebo staronového předsedu vyberou právě karlovarskou losovačkou. Přímý přenos z takové kratochvíle by mohl být dobrou alternativou k některému z třeskutě zábavných pořadů v televizi, u nichž po večerech chroupáme brambůrky a zapíjíme je červeným vínem ze slevy.