Článek
Stálo by za důkladné přezkoumání, jak je možné, že mnozí politici ignorují klíčovou roli ekonomiky ve všech oblastech života. Snad je to tím, že když je člověk velice dobře placen z eráru, přičemž se po něm za to chce pouze klábosení a občasné hlasování pro nějaký legislativní návrh, přestávají fungovat zdravé instinkty.
Když hitlerovské Německo vyhlásilo válku USA, představitel francouzských svobodných sil a pozdější prezident Charles de Gaulle prohlásil, že válka tímto krokem končí, byť ještě přinese mnohá utrpení a velké škody. Nic však podle něj nemohlo odolat síle amerického průmyslu. Americký zpravodaj v nacistickém Německu William L. Shirer si zase poznamenal, že Hitler jako by si vůbec neuvědomoval roli ekonomiky ve světovém konfliktu.
Jistě, jde o dva extrémní – válečné – příklady. Právě tato vyhrocenost nicméně jasně ukazuje, jak jsou ekonomické principy naprosto klíčové pro všechny oblasti života. Co máme dnes my? Všemožné dotace, brutální pokřivení trhu, blahovolné přerozdělování… České domácnosti platí v porovnání s ostatními evropskými státy obří účty za elektřinu. Češi jezdí nakupovat levnější a kvalitnější potraviny do sousedních zemí. Boj proti inflaci se zdá být málo účinný a hlavně pramálo kvalifikovaný. Proti tomu billboard, který nabízí volbu mezi Západem, nebo Východem, asi příliš nezmůže.
Za zvláštní zmínku stojí další omletá, leč jaksi „spící“ pravda. Ekonomickými tahouny země jsou firmy a živnostníci. Politici by měli pomyslně líbat ruce každému, kdo v Česku ještě platí daně. Stále více firem přesouvá svoji agendu do zahraničí (hlavně do USA), Češi mohou taky využít například známý estonský program daňové rezidentury pro cizince.
Zřejmě však nelze očekávat, že se něco pronikavě změní k lepšímu pravděpodobným nástupem ANO a jeho satelitů k moci. Asi se zase bude jen rozdávat preferovaným voličským skupinám – a opět to zaplatí hlavně tahouni ekonomiky, tedy firmy a živnostníci.
Nikoli Západ, nebo Východ. Zdravá ekonomika, či stagnace a chudoba. To je to, o co půjde v letošních volbách. Oba hlavní politické směry však nenabízejí nic, co by sebevědomé a nezávislé lidi opravňovalo k optimismu.
Zdroje:
https://denikn.cz/1647943/usa-nebo-evropa-po-nastupu-trumpovy-oligarchie-si-cesko-musi-vybrat-co-je-pro-nej-zapad/
https://www.finmag.cz/ekonomika/467619-ceska-vlada-pridusi-podnikatele-kdo-utece-do-ameriky-muze-vyhrat
https://zpravy.kurzy.cz/800307-proc-je-ceska-elektrina-nejdrazsi-v-eu–a-nejvice-zdrazuje-v-ramci-v4/#utm_medium=email&utm_source=email_2
William L. Shirer: Berlínský deník, nakladatelství L. Marek, Bezručova 97, 430 03 Chomutov, ISBN 978-80-87127-47-6
https://www.businessinfo.cz/clanky/pocet-podniku-vytvorenych-estonskymi-e-residenty/
https://www.e-resident.gov.ee/