Hlavní obsah
Názory a úvahy

Protest lékařů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
15. 11. 11:28

PROTEST LÉKAŘŮ: Proč k němu došlo?

Článek

V současné době probíhá ve zdravotnictví tuhá diskuse mezi Ministerstvem zdravotnictví a lékaři ve státních nemocnicích, kteří odmítají (a chtějí řešit) přesčasovou práci.

PROČ CHYBÍ LÉKAŘI VE STÁTNÍCH ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH?

Nehodlám a nemám právo z neznalosti financování přesčasové práce lékařů hodnotit, jak jsou přesčasy ohodnoceny. To ale není v tomto případě stěžejní. Stěžejní je zřejmě počet hodin přesčasové práce. Lékařům prokazatelně chybí osobní volno pro relaxaci, koníčky, rodinu a také pro další studium a následně profesní růst.

Počítám s tím, že budu některými lidmi odsouzen, protože sáhnu do historie minulého politického zřízení. Já i můj bratr, když jsme založili rodiny, chtěli jsme se z pochopitelných důvodů odpoutat od rodičů a chtěli jsme byt. Náš zaměstnavatel byty neměl a tak jsme se rozhodli byt získat náborovým zaměstnáním. Z Nymburka jsem já šel do Mladé Boleslavi a on do Horní Břízy. Součástí zaměstnání a přidělení bytu bylo nutné podepsat smlouvu o povinně odpracovaných letech. Tak a teď vidím jedno z mála mouder minulého režimu.

A nyní to hlavní.

Mladý člověk se rozhodne být lékařem. Rodina vyhodnotí finanční situaci, zda utáhne dopravné, bydlení a stravování v místě studia a přijde závěr, že to utáhnou. Zvláště, když studium na státní univerzitě je zdarma.

PROČ NEMÁ NOVÝ LÉKAŘ(KA) POVINNOST VRÁTIT DO JEHO STUDIA INVESTOVANÉ FINANCE STÁTEM A DAŇOVÝMI POPLATNÍKY?

Protože nemusí. Přejde do soukromého sektoru, nebo do ciziny, tam jsou platy vyšší. Samozřejmě, je to o počtech. Pokud každý rok ukončí studium medicíny třeba 200 lidí a 20 z nich nejde sloužit do státních zdravotnických zařízení, pak tady chybí a lékařům by nehrozily ony přesčasy. Studovali za peníze i občanů z nějakého malého města a ti chudáci musí za nejbližším lékařem kdoví jak daleko.

Já bych novým lékařům při předávání diplomu dal hned umístěnku do státního zdravotnického zařízení nejblíže jeho bydliště, nebo místa, které si vybral na dobu třeba délky studia. Za 5 let je to 100 lékařů.Oni neporušují přísahu léčit, ale neléčí ty, co jim to zaplatili.

A BYLO BY PO ČÁSTI PŘESČASŮ. A NÁSOBTE DÁL.

JE VELICE ZAJÍMAVÉ, ŽE TENTO PROBLÉM NEŘEŠÍ ING. a JUDr. Pedagogové řeší platy, ne přesčasy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz