Článek
Na konci dubna přistála do schránek většiny vlastníku nemovitostí výzva k zaplacení daně. Tu provází od roku 2025 několik výrazných změn, jak ukazuje přehled Generální finanční správy ČR.
Pojďme si podrobně ukázat o čem daň z nemovitosti je, jaké jsou termíny i koho se platba daně netýká.
Co je daň z nemovitosti a kdo ji platí
Daň z nemovitosti platí každý, kdo je k 1. lednu daného roku zapsán jako vlastník nemovitosti v katastru nemovitostí. Daň se platí vždy za celý rok, bez ohledu na případnou změnu vlastnictví během roku.
Povinnost podat daňové přiznání vzniká pouze v případě, že jste v předchozím roce nemovitost koupili, zdědili, dostali darem nebo došlo ke změně u již vlastněné nemovitosti (například kolaudace, stavební povolení apod.), ostatním je zaslána výzva k zaplacení automaticky.
Termíny pro rok 2025
Noví vlastníci nemovitostí podávají daňové přiznání k 31.lednu. Ti, jimž je vyměřena daň ve výši do 5 000 Kč, tak musí učinit do 31. května.
Ti, kteří musí zaplatit daň vyšší než 5 000 Kč, tak mohou učinit ve dvou splátkách. A to do 31. května a následně do 30. listopadu.
Nejvýznamnější změny u daně z nemovitosti v roce 2025
1. Zrušení koeficientu 1,5
Koeficient 1,5, který mohly obce uplatnit zejména na stavby určené k podnikání, rekreační objekty nebo garáže, byl zrušen. Tato změna proběhne automaticky a poplatníci kvůli ní nemusí podávat nové daňové přiznání
2. Nová pravidla pro místní koeficient
Obce mohou nově stanovit místní koeficient v rozmezí 0,5 až 5,0, a to nejen pro celou obec, ale i pro jednotlivá katastrální území, městské části nebo konkrétní skupiny nemovitostí. Změny musí být zveřejněny obecně závaznou vyhláškou do 1. října před začátkem zdaňovacího období
3. Inflační koeficient
Od roku 2024 je daň z nemovitosti každoročně upravována tzv. inflačním koeficientem, který zohledňuje růst cen.
Pro rok 2025 zůstává inflační koeficient stejný jako v roce 2024, tedy na hodnotě 1, ale v budoucnu může meziročně narůst až o 20 %.
4. Změny u pozemků a lesních pozemků
Nově jsou předmětem daně pouze ty části lesních pozemků, které nejsou ochrannými nebo zvláštními lesy. Základ daně u zdanitelných lesních pozemků se počítá podle skutečné výměry a částky 3,80 Kč/m², nikoli podle ceny zjištěné cenovými předpisy.
Rozšiřuje se osvobození pro některé ekologicky významné pozemky, naopak se ruší osvobození pro pozemky s příkopy, mokřady, skalními útvary apod.
5. Minimální výše daně
Minimální výše daně za spoluvlastnický podíl na nemovitosti je 90 Kč, minimální částka, kterou je poplatník povinen uhradit, je 50 Kč2.
Kdo se vyhne platbě daně z nemovitosti
Přestože se daň z nemovitosti týká většiny vlastníků, existuje několik výjimek. Daň z nemovitosti v ČR neplatí osoby, kterým byla vyměřena částka do 30 Kč v rámci jednoho správce daně.
Osvobozeny jsou také některé typy nemovitostí, například určité lesy, vodní plochy bez chovu ryb, nemovitosti sloužící neziskovým organizacím, školám, muzeím, knihovnám, zdravotnickým a sociálním zařízením. Výjimky se vztahují také na některé státní organizace.
Důležitou informací pro nájemníky a lidi bydlící v družstevních bytech je, že daň z nemovitosti neplatí. Tuto povinnost za ně mají pouze vlastníci zapsaní v katastru nemovitostí. Lze však předpokládat, že si tuto částku započítávají do ceny nájmu, či služeb.