Článek
Fenomén „neschopného“ muže
Je to poslední dobou nějak moc slyšet ve všeobecném éteru. Muži jsou nevyspělí, nedospělí, nezodpovědní, kde jsou normální chlapi po třicítce, ptají se ženy v reels videích na nejmenovaných sociálních službách. Že by byli všichni normální muži kolem a po třiceti letech zadaní? Vymřeli? Kdepak. Jen si zkrátka dávají pozor na to, jaké rozhodnutí v tomhle věku udělají. Už se nenechají tak lehce utáhnout a nějakou tu zkušenost už také mají. Ví, že žena je sakra náročný koníček. Ženy dnes mají spoustu zajímavých nároků počínající od inteligence, výšky, vzdělaní, pracovní kariéry, vzhledu a samozřejmě finančního zajištění. Většinou tak své požadavky žena na muže zná. Ale ví, co by také měla splňovat ona? Aspoň v základech? Většinou nad tím ani nepřemýšlí. Měla bych umět vařit? Pff, nejsem kuchařka. Měla bych uklidit, vyprat nebo vyžehlit? Nejsem přece služka. Klasické argumenty dnešních emancipovaných žen.
Co tedy vlastně muž od dnešní ženy dostane? Jistě se ve spoustě případech ženy přiblížily ekonomickou zajištěností mužům. Ve spoustě případů ale také ne. Spousta mužů se zase naučila dost výrazně participovat na domácích pracích a v rámci starání o děti. To vidím ve svém okolí, kdy se dost z nich opravdu snaží a dětem se věnují. Někteří dokonce nedělají nic jiného, než že se věnují práci a rodině. Mám dobrého kamaráda, který dělá kariéru v Praze, ačkoliv od Prahy bydlí cca 100 km daleko. Denní dojíždění, večerní návraty domů a víkendy? To se musí věnovat rodině a brát je na výlety. Že by měl nějaký soukromý čas nebo koníček, o tom se nedá absolutně mluvit. A to jistě dnes není ojedinělý případ. A žena na mateřské? Ta si může čas uzpůsobit, může dítě vzít do koutku, herničky, kde si může dát kafe a poklábosit s ostatními matkami, nebo třeba zajít do bazénu, či se s dítětem věnovat jiné aktivitě. Večer pak frkne dítě muži, protože „jsem se přece starala celý den, tak snad aspoň vykoupeš a uspíš“ (aktivitu si volitelně doplňte podle svých zkušeností a domácnosti - pozn. autora).
Doba nás žene do života single
Na rozdíl od většiny zemí na světě, pak tohle rodinné uzpůsobení může probíhat klidně až 4 roky, což je dnešní maximální délka rodičovské. Pro představu, ve Francii stát platí rodičovskou po dobu 6 měsíců, v USA dokonce stát neplatí vůbec - žena si může v rámci soukromého pojištění zajistit finanční podporu po dobu 6 týdnů. Naše několikaroční rodičovská je opět jeden ze socialistických přežitků. V dnešní hyperkorektní společnosti sice budu sežrán i s chlupy, ale každý chlap, který si tímto prošel (také mluvím z vlastní zkušenosti) tak ví, že ženy v tomto období bývají vznětlivé a impulzivní (víc než obvykle). Je to zkrátka mimořádně náročné období. Čím je tedy muž motivován? Samozřejmě malým a milovaným uzlíčkem, co se narodí a který bude bezmezně milovat.
Bohužel ale dnešní doba je natolik riziková, že nakonec může skončit s rozpadlou rodinou a v nějaké formě střídavé péče. Kromě toho, že si projde soudním procesem, kde v lepším případě, kdy jsou obě strany celkem svolné se domluvit, absolvuje 1-2 stání, kde si ale i tak připadá jako onuce, už jenom z principu, protože je muž. To je bohužel stále zažitý nešvar českého soudnictví, že jsou muži před soudy v rámci ustanovení péče stále diskriminováni. Pak se dostane do situace, že si maminka najde dalšího partnera, který se bude plést do výchovy a bude žít s vaším dítětem. S tím samozřejmě souvisí dalších x nepříjemností, které už ale nechci předjímat a rozpitvávat. Nemluvě o tom, že ženy rozchody a přechody k novým „chlebodárcům“ zvládají mnohem lépe, protože muže vnímají více jako nástroj na ochranu a zabezpečení potřeb jich a jejich dětí. Muž se na druhé straně daleko více emočně angažuje a pak má velký problém navázat podobně hluboký vztah, nemluvě o založení nové rodiny.
Suma sumárum nelze jednoznačně říci, že by muži byli nevyzrálí nebo nepřipravení na rodinu. Nicméně rizika, která z takového svazku vycházejí jsou natolik vysoká, že se většina mužů (paradoxně i těch rodinně zaměřených) rozhodne pro život single. Tam totiž nehrozí, že jednou skončí jako „opelichaní“ kohouti.
Anketa
Zdroje:
https://www.maminka.cz/clanek/mam-mleko-na-mozku-proc-maji-mamy-problemy-s-pameti
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rodi%C4%8Dovsk%C3%A1_dovolen%C3%A1