Hlavní obsah
Cestování

Vratné lahve po chorvatsky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tomáš Kunčík

Nerudovské „Kam s nimi?“

15. 8. 12:28

Chorvatsko je fajne. Kvalita ubytování, služeb a výše cen je vidět na každém kroku. Ceny mi nevadí, jsem na dovolené a to by se mělo užívat. Pouze jedna věc mě překvapila - kam vrátit lahve od nápojů.

Článek

Vybaveni informacemi o zavedení záloh na nápojové obaly v Chorvatsku jsme dítěti navrhli, že naše nápojové obaly bude sbírat a vrátíme je v obchodech, kde jsme je nakoupili. Bude si za ně moci koupit, co chce. Tak se nosili prázdné obaly z pláže do penzionu. A když jich bylo již 30, tak jsme v místě nákupu chtěli tyto obaly vrátit. NELZE. Byli jsme odkázáni na nejbližší větší město, Omiš.

Co by ne, stejně tam vyrazíme na návštěvu. Vítězoslavně jsme vstoupili do klimatizovaného obchodu s pytlem obalů a hledali místo na vrácení. Dítě se již tetelilo blahem, že si něco za odměnu pořídí. „U nás NELZE,“ sdělila nám paní prodavačka. Pouze jeden supermarket nabízí tuto službu v celém Omiši. Neznalí místních poměrů, za to s místem označeným na mapě v mobilu, jsme se vydali vstříc novým poznatkům.

Mimochodem, již jsme měli najeto autem cca 30 km. Vidíme světlo na konci tunelu a parkujeme s notnou dávkou štěstí u obchodu. Vypadá to slibně. Dvakrát jsem obešel celý obchod zevnitř i zvenku. Nic. Tak jsem se nakonec zeptal paní prodavačky, kde bych mohl vrátit tyto obaly od nápojů. „Here,“ sdělila mi. Hurá, mise splněna, řekl jsem si. Po pár vteřinách mi však krásnou angličtinou doplnila větu „tomorrow, morning“.

Zdrcen skutečností jsme přešli s rodinkou k pokladně, vystáli si půlhodinovou frontu a nákup se svým pytlem prázdných nápojových obalů složili do kufru auta. Po návratu na penzion jsme konstatovali, že ekologie dostává na frak, jelikož nikde není ani nádoba na recyklovaný odpad a všimli jsme si, že ani dovolenkáři si nedělají vrásky na čele s nějakým vrácením nápojových obalů a vše hází do společných popelnic na odpad.

Jet autem hledajíce místo k vrácení obalů se fakt vyplatí. Naštěstí jsme to vzali jako krásný výlet a tuto epizodku ukončíme ‚darem naším ubytovatelům - pytlem s obaly od nápojů‘. Těším se, až tato služba bude zavedena v celé Evropské unii. To bude spotřeba pohonných hmot! Či se budeme vydávat ne na horské výšlapy, ale do vzdálených míst s pytlem odpadků do recyklačních míst. Myslím si, že tam, kde si danou zálohovanou věc nakoupím, bych měl dostat možnost ji v daném místě i vrátit. Jinak je tato chvályhodná vymoženost k ničemu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz