Hlavní obsah
Internet a technologie

Čína a Rusko na „Black listu“ k dodávkám čipů pro AI

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wonderinterest Trading ltd.
23. 10. 13:05

Spojené státy americké se rozhodly zařadit na černou listinu Čínu, Rusko, Írán a další země, kde plánují zastavit dodávky pokročilých čipů používaných v umělé inteligenci a strojů pro jejich výrobu.

Článek

Informaci v úterý zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na americkou vládu s tím, že opatření a dotýkají společnosti NVIDIA, která patří k lídrům v oblasti výroby čipů, ale i dalších společností.

Zbrzdění vojenského vývoje

Cílem nových opatření je zbrzdit čínský vojenský vývoj tak, že se odstraní mezery v předpisech, které byly vydány loni v říjnu. Podle americké ministryně obchodu Giny Raimondové se počítá s tím, že by se tato opatření měla aktualizovat každý rok. Zároveň dodala, že přístup k umělým polovodičům a průlom v oblasti umělé inteligence je pro čínské vojenské využití klíčový.

Společnosti řeší problém po svém

Washington a Peking soupeří v oblasti technologií poměrně ostře již několik let. Rozsáhlá opatření z minulého roku však toto napětí ještě prohloubila. Nová opatření by se měla dotknout i výrobce čipů Nvidia, která na ty loňské reagovala výrobou čipů A800 a H800, které splňovaly tehdejší nové požadavky. Po aktuálním odstranění mezer v pravidlech tomu tak již pravděpodobně nebude, což by mělo za následek zastavení dodávek těchto čipů na čínský trh. Upravit parametry s cílem pokračovat v prodeji na čínském trhu plánuje také společnost AMD.

Význam omezení v praxi

Bidenova administrativa zavedla loni mezinárodní omezení, která zakázala společnostem kdekoli na světě prodávat zejména čipy používané v umělé inteligenci a superpočítačích do Číny, pokud jsou vyrobeny s použitím amerických technologií, softwarů nebo strojů. Vývoz byl konkrétně zakázán do těch čínských společností, které byly zařazeny na Seznam subjektů z důvodu obav o národní bezpečnost. Nová omezení, která je mají ta původní doplnit, odstraňují zavedená omezení rychlosti komunikace a zaměřují se na výpočetní výkon čipů a hustotu výkonu.

Příležitost pro čínské výrobce?

Tam, kde jeden ztrácí, druhý získává. A tak to může být i v případě nových omezení pro americké společnosti. Jelikož globální poptávka po čipech převyšuje nabídku, stažení dodávek amerických společností do Číny dává prostor tamním výrobcům, kteří by mohli potenciálně zaplnit toto prázdné místo.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz