Hlavní obsah
Finance

ESG jako nový standard při skladbě portfolia

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wonderinterest Trading ltd.
31. 10. 11:35

ESG neboli Enviromentální, sociální a řídící faktory se v posledních letech staly velmi důležitými při hodnocení celkové výkonnosti společností a významnou roli mají i při skladbě portfolia investorů.

Článek

Odrážejí totiž závazek firem k udržitelnosti, etickým postupům a společenské odpovědnosti. Významného milníku v tomto směru nedávno dosáhla i společnost Mastercard, když získala nejvyšší skóre ESG ve svém odvětví.

Mastercard, který je globálním lídrem ve finančním sektoru, nedávno oznámil, že od prvního ledna 2028 budou všechny jeho platební karty vyrobeny z udržitelnějších materiálů, jako jsou recyklované plasty nebo plasty z biologických zdrojů a projdou certifikací, což představuje průlomový krok v oblasti platebních sítí. Kromě toho plánuje pomáhat také svým globálním partnerům při odklonu od primárního PVC. Společnost zahájila „Program udržitelných karet“ již v roce 2018, ale nedávno jej aktualizovala s tím, že svou iniciativu urychluje.

Chce být CO2 neutrální

V rámci svého cílení na oblast udržitelnosti chce společnost dosáhnout nulové emise při svém podnikání. Nejprve oznámila, že tohoto cíle plánuje dosáhnout do roku 2050, ale později jej zrevidovala na rok 2040. Posledních pět let funguje její provoz výhradně na elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Mastercard v číslech

Mastercard je druhým největším zpracovatelem plateb na světě, který v roce 2022 zpracoval transakce v hodnotě téměř 8 bilionů USD. Působí ve více než 200 zemích, zpracovává transakce ve více než 150 měnách a zaměstnává téměř 30 tisíc zaměstnanců. Co se týče hospodářských výsledků, tržby společnosti dosáhly za 2. kvartál 2023 6,3 miliardy USD a zisk 2,8 miliardy USD. Data za 3. kvartál ještě nebyla v době psaní tohoto článku k dispozici.

Akcie stabilně rostou

Za poslední rok vzrostla hodnota akcií na burze NYSE o 12 procent na 369 USD za akcii, az pětiletého hlediska dosáhla výkonnost akcií Mastercard dokonce 85procentního zhodnocení.*

Foto: Wonderinterest Trading ltd.

Graf: Vývoj hodnoty akcií společnosti Mastercard za posledních 5 let (Zdroj: Investing.com)*

Nejlepší z nejlepších

Podle posledních dostupných dat patří ke společnostem s nejlepším ESG ratingem na úrovni AAA výrobce procesorů do grafických karet a čipových sad do základních desek NVIDIA, technologický gigant Microsoft, ale také jeho konkurent – softwarová společnost Adobe.

Zejména během pandemie se ukázalo, že ESG investice prokázaly lepší odolnost vůči výkyvům na trhu než tradiční aktiva, ai to je jedním z důvodů, proč si vybudovali důležité místo ve skladbě portfolia investorů. Poptávka po udržitelných výrobcích navíc neustále roste, což se odráží i ve vyšších tržbách společností a prospívá vývoji jejich akcií.[1]

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, která mohou být nepřesná, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz